Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co zrobić, żeby ogórki kiszone nie spleśniały w słoiku? Uratuje je 1 szczegół
Renata Materlińska
Renata Materlińska 23.07.2022 15:14

Co zrobić, żeby ogórki kiszone nie spleśniały w słoiku? Uratuje je 1 szczegół

kiszone ogórki
canva/madaland

Sprawdź, co zrobić, żeby ogórki kiszone nie spleśniały w słoiku. Uratuje je jeden szczegół, którym jest zalewa. Powinna dokładnie przykrywać ogórki, aby powietrze nie miało do nich dostępu. Zobacz, na co jeszcze zwrócić uwagę, żeby kiszone ogórki były w tym roku udane.

Kiszone ogórki są jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przetworów. Zimą smakują wyjątkowo dobrze. Wystarczy otworzyć słoik, by odmienić smak kanapek, sałatek czy przygotować pyszną zupę.

Choć nastawienie kiszonych ogórków nie jest trudne, to jednak nie za każdym razem możemy się cieszyć prawdziwym sukcesem. Nie zawsze bowiem ogórki wychodzą smaczne, chrupiące i odpowiednio kwaśne. Co gorsza, czasami pojawia się na nich pleśń, która całkowicie je dyskwalifikuje. Sprawdź, co może powodować pleśnienie kiszonych ogórków.

Jak uniknąć pleśnienia kiszonych ogórków?

Na wierzchu kiszonych ogórków znajdujących się w słoiku często pojawia się nalot. Nie zawsze jest on groźny. Jeśli jest cienki, lekko pomarszczony, jasny i przykrywa całą powierzchnię zalewy, jest to kożuch fermentacyjny. Pojawia się wskutek działania bakterii mlekowych i nie jest szkodliwy. Można go zdjąć lub wymieszać z zalewą.

Jeśli jednak nalot jest grubszy, punktowy i ma szare, zielone lub pomarańczowe przebarwienia, jest to pleśń. Gdy zobaczysz ją na powierzchni ogórków, wyrzuć całą zawartość wraz z opakowaniem. Pleśń może się pojawić na kożuchu fermentacyjnym, spowodować spienienie lub zgęstnienie zalewy, a także rozpadanie się ogórków.

By zmniejszyć ryzyko pojawienia się w słoiku kiszonych ogórków pleśni, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim nastawiając ogórki, należy nalać do słoików tyle zalewy, by ogórki były nią całkowicie przykryte. Gdy będą wystawać końcówki, szybko pojawi się na nich pleśń.

Z tego samego powodu ogórki w słoikach należy ścisło układać, a nawet upychać. Gdy będą tworzyć zwartą, ogórkową masę, nie będą wypływać na powierzchnię zalewy, unikną kontaktu z powietrzem i nie spleśnieją.

Co jeszcze może zapobiec pleśnieniu ogórków?

Również wystające lub unoszące się po powierzchni zalewy przyprawy, mogą przyczynić się do pleśnienia kiszonych ogórków. By tego uniknąć, lepiej wkładać je na spód słoika, przed ułożeniem ogórków. Ich smak i tak doskonale poprzenika całą zawartość słoika.

Jeśli macie problem ze skutecznym upchaniem ogórków w słoiku, możecie zaopatrzyć się w plastikowe dociski. Mają wypustki, które po zamknięciu słoika są dociskane przez pokrywkę i trzymają ogórki pod solanką.

Do zalewy warto też dodać trochę cukru, który podobnie, jak sól wykazuje działanie konserwujące. Jednocześnie wpływa on na zwiększenie jędrności ogórków.

Z naszej strony dowiesz się, które ogórki są najlepsze do kiszenia. Poznasz też przepis siostry Anastazji na kiszone ogórki.

układanie ogórków
canva/Stanislav Sablin

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: genialne