Pierogi jakich nie jadłeś
WalterBarquin, Getty Images

Co zrobić, żeby pierogi nie rozpadały się podczas gotowania?

Pierogi są częstym obiadowym wyborem tysięcy Polaków, jednak zdecydowana większość kupuje gotowy wyrób. Wystarczy mimo wszystko znać jeden trik, aby z łatwością i ogromną skutecznością gotować je samodzielnie. Babcia Zosia dodaje do ciasta mąkę ziemniaczaną i jej ciasto nigdy się nie rozpada.

Pierogi dla niewprawionego kucharza mogą wydawać się tajemnicze - jak przygotować ciasto, aby jego konsystencja była idealna i nie rozpadało się podczas gotowania? Babcia korzysta z jednego składnika, którego dodatek znacznie usprawnia ciasto.

Główną zaletą tego dania jest ogromna uniwersalność. Można przygotować je zarówno na słodko, robiąc farsz z owoców czy słodkiego białego sera, a także na słono, decydując się na wypełnienie mięsne, grzybowe czy z kapustą i grzybami. Każdy może dostosować je pod swoje preferencje.

Pierogi nigdy więcej się nie rozpadną

Sekretnym dodatkiem jest mąka ziemniaczana, która pozwala nie tylko zwiększyć elastyczność, a co za tym wytrzymałość ciasta. Jej obecność sprawia, że końcowy produkt jest puszysty i delikatny, a jego smak okazuje się być o wiele lepszy, niż bez jej obecności.

Podczas początkowego etapu, czyli mieszania składników do ciasto, warto odstawić je na bok po wstępnym połączeniu. Tak odstała masa jest znacznie lepiej nawilżona i łatwiej z nią pracować - ciasto nie będzie się przyklejać zarówno do rąk, jak i stolnicy.

Dramatyczna sytuacja na rynku drobiuDramatyczna sytuacja na rynku drobiuCzytaj dalej

Na naszym portalu znajduje się wiele innych wiadomości, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy efekty picia cytrynowego napoju zaraz po przebudzeniu. W tym tekście wskazujemy która sieć sklepów jest najtańsza w Polsce.

Pierogi

Źródło: niolox, Getty Images

Przepis na proste ciasto do pierogów babci Zosi

Składniki:

  • 0,5 kg przesianej mąki tortowej
  • 3 łyżki przesianej mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki oleju
  • 125 ml ciepłej wody
  • 200 ml ciepłego mleka
  • szczypta soli

Zacznij od dokładnego przesianiu obu rodzajów mąki. W innym wypadku w cieście mogą być grudki, które zniszczą smak i mogą spowodować rozpadanie się ciasta. Przesyp mąki do dużej miski i zrób w niej wgłębienie. Wlej do niej olej i zacznij powoli mieszać.

W garnku podgrzej mleko i wodę, a następnie dodaj je do mąki. Na początku mieszaj masę drewnianą łyżką, a gdy ciasto stanie się sztywne, użyj dłoni. Zagniecione ciasto odstaw w obsypanej mąką misce na 1 godzinę. Po tym czasie zagnieć je jeszcze raz.

Wyjmij ciasto na stolnicę i rozwałkuj je na cienki placek. Szklanką wycinaj kółka, nakładaj na nie porcje ulubionego farszu i zlepiaj krańce. Pierogi gotuj we wrzącej i osolonej wodzie przez 4 minuty od wypłynięcia. Smacznego. Poniżej prezentujemy film, w którym pokazane są różne sposoby na lepienie pierogów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: wielkiezarcie.com; zajadam.pl/

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł