Warzywa i owoce drożeją
mohdsyahrilsuhaimi, Getty Images

Coraz wyższe ceny warzyw i owoców

Warzywa i owoce powinny być podstawą diety - według wielu dietetyków, każdego dnia powinniśmy jeść przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców. Niestety ich ceny z roku na rok są coraz większe. Pani Anna, mieszkanka Olsztyna, udała się do warzywniaka na drobne zakupy, a za kilka produktów zapłaciła prawie 50 złoty.

Warzywa wraz z owocami dostarczają naszym organizmom cennych witamin i minerałów, których przyswojenie nie jest możliwe z innych produktów. Dodatkowymi korzystnymi właściwościami jest zazwyczaj niska kaloryczność i zawartość substancji, które pozytywnie działają na ciało człowieka.

Wiele organizacji zajmujących się zdrowiem zaleca, aby każdy dorosły człowiek spożywał w ciągu dnia 5 porcji warzyw i owoców. Taka ilość jest jednak nie do osiągnięcia dla wielu ludzi, nie tylko z powodu ich żywieniowych przyzwyczajeń. Niektórzy niedługo nie będą mieli wystarczająco dużo pieniędzy.

Warzywa i owoce w wysokiej cenie

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii, która wpłynęła na życia miliardów ludzi z całego świata. Nie jest ona również bez wpływu na ogólnoświatową gospodarkę oraz przedsiębiorców. Ci, którzy pracują w branży spożywczej, od dłuższego czasu zauważają podwyżki cen.

Pani Anna w Olsztynie za jednego kalafiora zapłaciła 15 złotych, a za pęczek świeżej rzodkiewki 4,80. Wcześniej byliśmy przyzwyczajeni, że produkty roślinne są zazwyczaj bardzo tanie - dzisiaj niektóre z nich bywają nawet droższe niż mięso.

Dramatyczna sytuacja na rynku drobiuDramatyczna sytuacja na rynku drobiuCzytaj dalej

Na giełdzie wahania cen są gigantyczne. Rządzi cena dnia. Jesteśmy na samym początku wegetacji. Obserwuję wiadomości z Serbii, Włoch czy krajów Beneluksu. Tam drzewa owocowe są w trakcie kwitnienia. Pojawiają się gdzieniegdzie klęski żywiołowe(...) - tłumaczy Gazecie Wyborczej rolnik spod Lubawy.

Na naszym portalu znajduje się wiele innych wiadomości, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy efekty picia cytrynowego napoju zaraz po przebudzeniu. W tym tekście wskazujemy która sieć sklepów jest najtańsza w Polsce.

Sad

Źródło: corners74, Getty Images

Rynek warzyw i owoców targany jest problemami

Głównym problemem jest ilość pośredników, pomiędzy producentem a klientem detalicznym. Rolnik w rozmowie z Gazetą Wyborczą zdradza, że na giełdzie kilogram jabłek sprzedaje za 2 zł, a w sklepach te same owoce kosztują ponad dwa razy więcej.

Kolejną przeszkodą jest międzynarodowy transport, który z powodu obostrzeń, zamykanych granic i wzmożonych kontroli jest znacznie spowolniony. Przewoźnicy nie chcą często ryzykować zakażenia, a koszt przewozu drastycznie wzrósł w porównaniu z 2019 rokiem.

W czasie sezonu na hodowle roślin, w Polsce wielu pracowników pochodzi z Ukrainy. W dobie pandemii tysiące z nich pozostało w swoich domach - z jednej strony przez problemy na granicy, z drugiej nie chcieli narażać zdrowia swojego i swojej rodziny. Jeśli sytuacja ulegnie zmianie, ceny mogą się zmniejszyć, jednak jest jeszcze zbyt wcześnie na prognozy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: popularne.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł