Cudowne pestki słonecznika. Do czego warto je dodać?
Jeszcze kilka lat temu pestkami słonecznika mogliśmy cieszyć się tylko w sezonie. W chwili obecnej ta zdrowa, chrupiąca przekąska dostępna jest w sprzedaży cały rok. Dlaczego warto jeść pestki słonecznika i jak można włączyć je do codziennej diety?
Pestki słonecznika bogate są w witaminy A, D, E oraz witaminy z grupy B. Znajdziemy w nich również minerały, takie jak wapń, cynk, potas i żelazo. W dodatku obniżają poziom cholesterolu, chronią przed rakiem i chorobami serca. Ten zdrowy i pyszny dodatek można z łatwością wdrożyć do swojego menu na rozmaite sposoby.
Do jakich potraw można dodawać pestki słonecznika?
Smak pestek słonecznika można opisać jako łagodny i nieco orzechowy. Są niewielkich rozmiarów i mają delikatną konsystencję. Przed podaniem można je uprażyć lub posolić, co wydobędzie z nich całą głębię smaku i doda nieco chrupkości. Niestety pod wpływem wysokiej temperatury obniży się też wartość odżywcza przekąski. Do czego zatem pasują pestki?
Zastosowanie pestek słonecznika w kuchni jest niemal nieograniczone. Dobrze komponują się z daniami wytrawnymi i słodkimi. Można je spożywać na surowo, piec, a także gotować. Jak widać cechują się dużą uniwersalnością.
Kiedyś skazani byliśmy na samodzielne łuskanie pestek ze świeżego kwiatu słonecznika. Dziś bez trudu kupić można obrane już pestki w rozmaitych wariantach. Do nas należy wybór, która wersja odpowiada najbardziej naszym gustom. W szerokim asortymencie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Inspirujące przykłady dań z dodatkiem pestek słonecznika
Bardzo popularnym zastosowaniem pestek słonecznika jest dodanie ich do sałatki. Nadają potrawie chrupkości, przyjemnego smaku oraz oczywiście dostarczają cennych składników odżywczych. Pasują do wielu wariantów, wyjątkowo wyśmienicie komponują się z chrupiącą sałatą, sałatką z mięsem kurczaka lub tuńczyka. Można używać ich samodzielnie lub stosować w mieszankach, np. z pestkami dyni lub z rozmaitymi orzechami.
Równie lubianym sposobem spożywania pestek słonecznika jest dodanie ich do zdrowego śniadania. Chrupiący składnik świetnie pasuje np. do granoli, płatków owsianych lub jogurtu z owocami. Wystarczy dosypać garść pestek i wymieszać. Stanowią one idealne urozmaicenie posiłku.
W piekarniach na stałe zagościł chleb razowy z ziarnami słonecznika. Pestki pasują jednak nie tylko do pieczywa kanapkowego. Równie dobrze sprawdzą się przy słodkich wypiekach, jak np. chlebek bananowy lub babeczki. Koniecznie spróbujcie takiej wersji.
Nieco mniej znanym sposobem na wykorzystanie pestek słonecznika jest dodanie ich do owoców lub serów. Wymieszajcie chrupki dodatek z jagodami, truskawkami a nawet arbuzem. Smakowite nasiona uświetnią też deskę serów lub wzbogacą smakiem podaną samodzielnie fetę, parmezan albo kozi ser. Ich możliwości są niemal nieograniczone.
Z pestek słonecznika można bez trudu przygotować roślinne, domowe mleko. W tym celu ziarna przez kilka godzin należy namaczać w zimnej wodzie, a następnie zblendować. Przeciśnięty przez gazę płyn ze zmiksowanej masy to właśnie mleko słonecznikowe. Można używać go do wypieków, deserów lub płatków śniadaniowych.
Ciekawe zastosowanie pestek słonecznika znajdziecie w tym przepisie na sałatkę. Ewa Wachowicz postawiła na ciasto z dodatkiem smakowitych nasionek.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Czy czosnek lepiej jeść rano czy wieczorem? Pora dnia ma ogromne znaczenie
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama