Smakosze.pl
Jak działa czarnuszka?

Freila, Getty Images

Powody, dla których warto codziennie jeść czarnuszkę

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Czarnuszka uchodzi za jedno z najzdrowszych produktów i nazywana jest "super food", czyli pokarmem idealnym. Jej właściwości prozdrowotne są ogromne - wystarczy 10 ziaren dziennie, aby zauważyć różnicę. Dzięki nim ochronisz sw&oacu

Czarnuszka zaczyna zdobywać coraz większą popularność, choć dawniej nasiona były szeroko znane. Dzisiaj dodaje się ją głównie do pieczywa, aby nadać chlebom lub bułkom ciekawego, śródziemnomorskiego aromatu. Nasiona te są jednak znacznie cenniejsze. 

W tych niewielkich ziarenkach skrywają się bowiem tak liczne i wspaniałe właściwości, że ciężko przejść obok niej obojętnie. Dzięki niej pozbędziesz się wielu dolegliwości, które dotykają wyjątkowo liczne grono ludzi z całego świata.

Czarnuszka lekarstwem na wiele problemów

Z tej rośliny korzystano już w starożytnym Egipcie. Dawni Egipcjanie doskonale zdawali sobie sprawę ze skarbów, które skryte są w jej nasionach. Czy w dzisiejszych czasach także możemy czerpać z niej same dobro? Okazuje się, że jak najbardziej tak. 

Przede wszystkim każdy, kto cierpi na dolegliwości nerek, powinien wprowadzić czarnuszkę do swojej diety. Udowodniono bowiem, że jej nasiona zmniejszają stężenie szczawianów w moczu, co przekłada się na zmniejszenie prawdopodobieństwa wytworzenia się kamieni nerkowych. 

Dodatkowo czarnuszka działa moczopędnie, więc ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn. Trzeba jednak pamiętać o piciu dużej ilości wody, ponieważ w takiej sytuacji traci się jej znacznie więcej niż zwykle. Zamiast jedzenia nasion można również pić napar, z zaparzonych przez 20 minut ziarenek. 

Chcesz poznać więcej porad, które znacznie usprawnią proces przygotowywania posiłków? W tym tekście zdradzamy jak przygotować najlepszą sałatkę jarzynową od Magdy Gessler. Ten artykuł poświęcony został z kolei metodzie na rozwiązanie problemu podczas obierania jajek ze skorupki. 

Czarnuszka doskonale sprawdza się jaklo remedium na różne wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe pozwala eliminować zapalenia gardła czy nieżyt nosa. Roślinę te warto włączyć do diety oczyszczającej z pasożytów, z powodu jej zdolności do zabijania ich. 

Te niepozorne nasionka świetnie działają także jako środek ochronny żołądka. Poza tym, działa przeciwwrzodowo i rozkurczowo, łagodzi objawy refluksu. Taki zestaw właściwości powinien skłonić każdego, do spróbowania regularnego spożywania czarnuszki. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotowanie.onet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Zdrowie

Czego nie należy pić podczas upałów?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Za co gwiazdy pokochały sok z selera?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Piorunujące zalety napoju z liści laurowych i cynamonu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eksperci przestrzegają przed piciem w upały mocno schłodzonych napojów

Czytaj więcej >

Zdrowie

Dlaczego warto jeść mizerię?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Burza po wpisie dotyczącym uwielbianych napojów

Czytaj więcej >