Smakosze.pl
Kiszone ogórki

Wikimedia.commons/I.Sáček, senior

Czego nie dodawać do ogórków kiszonych?

23 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Ogórki kiszone mogą wydawać się banalnie łatwe w przygotowaniu, jednak istnieje sporo możliwości popełnienia błędu. Źle dobrana sól, nieodpowiednie ułożenie ogórków czy złe przyprawy mogą zniszczyć całą twoją pracę. Niżej zdradzamy czego unikać.

Źle dobrane przyprawy

Przede wszystkim długie moczenie niektórych przypraw wydobywa z nich gorycz, która przechodzi następnie do ogórków. Unikać należy więc pieprzu ziarnistego, ziela angielskiego i liścia laurowego.

Zamiast nich świetnie sprawdzają się czosnek, korzenie i liście chrzanu, a także zielone baldachy kopru z nasionami. Dobrym pomysłem jest również dodanie liści porzeczki, które zwiększają jędrność kiszonki.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Niestabilna temperatura otoczenia

Na początku przez pierwszą dobę, słoiki powinny stać w temperaturze około 22 stopni Celsjusza. Następnie należy przenieść ogórki do chłodnego i ciemnego pomieszczenia o temperaturze 12 stopni Celsjusza.

Po 40 dniach przebywania w chłodnym miejscu ogórki są gotowe do jedzenia. Odchyły od tych temperatur mogą zaburzyć proces fermentacji i wytworzyć niechciane efekty.

Kotlety z kaszy gryczanej

Pyszne kotlety mielone z kaszy gryczanej

CZYTAJ DALEJ

Nieodpowiednie ogórki

Nie ma oczywiście nic ważniejszego niż jakość samych ogórków. Dlatego warto kupić je w zaufanym miejscu, co do którego mamy pewność, że hodowca dobrze odżywiał swoje rośliny.

Pod żadnym pozorem nie powinno się kisić dużych, ciemnych sztuk - wielkość i barwa mogą być znakiem, że zostały przenawożone związkami azotu. Takie ogórki po prostu zepsują się, a nie ukiszą.

Błędny wybór soli

Przygotowując solankę, konieczny jest wybór soli bez dodatku jodu. Zwykła sól kamienna niejodowana nadaje się najlepiej. Jod spowalnia proces fermentacji, dlatego nie powinien znajdować się w kiszonce.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy reakcję Włocha na zjedzenie polskich ogórków małosolnych. Ten tekst poświęcony został domowemu soku z aronii.

Za luźne ułożenie ogórków

Gdy solanka nie zakrywa całości warzyw, bądź ogórki wypływają na powierzchnie, szybko się psują. Dlatego tak ważne jest ciasne włożenie ogórków do naczyń oraz zalanie ich wystarczająco dużą ilością solanki.

Kiszone ogórki

Źródło: Rouzes, Getty Images Signature

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ug

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak obrać czosnek bez wysiłku?

Czytaj więcej >
Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >
Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować flaczki, by nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >