czosnek
pixabay.com/congerdesign

W jakich sytuacjach lepiej nie jeść czosnku?

Czosnek jest niezastąpionym dodatkiem w kuchni. To niepozorne warzywo nie od dziś słynie ze swoich licznych zalet prozdrowotnych. Niestety, dietetycy i lekarze są zgodni, zdarzają się sytuacje kiedy należy z niego zrezygnować.

Ciężko wyobrazić sobie naszą kuchnię bez czosnku. Warzywo jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Samo w sobie również zachwyca licznymi walorami zdrowotnymi, dlatego w sezonie zimowym robi się z niego lecznicze syropy.

Niestety, zdarzają się sytuacje, w których lepiej zrezygnować z czosnku lub mocno ograniczyć jego spożywanie, chodzi oczywiście o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Pamiętaj, podany artykuł nie jest poradą lekarską, w przypadku wszelkich wątpliwości związanych ze swoim stanem zdrowia, skonsultuj się z odpowiednim specjalistą.

W jakich sytuacjach lepiej zrezygnować z czosnku?

Bardzo bogaty skład czosnku może kolidować z przyjmowaniem leków. Gdy czeka nas kuracja, lepiej zapytajmy się lekarza o lekarza o możliwość konsumpcji tego warzywa potwierdzając w ten sposób, że nie dojdzie do niepotrzebnych interakcji ze składnikami leków.

Przepis Magdy Gessler na pizzę z musem z ogórków kiszonychPrzepis Magdy Gessler na pizzę z musem z ogórków kiszonychCzytaj dalej

Czosnku powinny unikać również osoby ze zbyt niskim ciśnieniem, ponieważ duża ilość czosnku może niestety jeszcze pogorszyć ten stan.

Warzywo nie jest też zalecane, gdy chorujemy na cukrzycę. O ile jeden ząbek od czasu do czasu raczej nam nie zaszkodzi, już ich większa ilość może spowodować niechciane konsekwencje.

Czosnek nie jest również polecany osobom, które mają wrażliwy żołądek. Powód? Duże ilości tego warzywa niestety mogą podrażniać śluzówkę żołądka oraz powodować bóle w przełyku.

Spożywanie czosnku powinny także ograniczyć kobiety w ciąży. Na stronie zywienie.abczdrowie czytamy, że u pań, które zbliżają się do terminu porodu, duże ilości czosnku mogą stwarzać ryzyko przedwczesnego porodu lub powikłań podczas akcji porodowej.

Szukasz innych informacji na temat czosnku? Polecamy na nasz artykuł na temat kiszonej odsłony tego warzywa oraz prosty trick na obranie tego warzywa.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: przyjazny dietetyk/ zywienie. abczdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł