Pyszny i zdrowy kiszony czosnek
Czosnek cechuje się wyjątkowymi walorami smakowymi. Nie bez powodu tak często gości on w naszych potrawach. Okazuje się, że można sprawić, by stał się on jeszcze zdrowszy. Kiszony czosnek posiada wiele zalet.
Dlaczego kiszony czosnek jest tak zdrowy?
Nie od dziś wiadomo, że czosnek pozytywnie wpływa na nasz organizm. Do dziś wykorzystujemy go w przypadku przeziębień i innych infekcji. Nie jest to nieuzasadnione, ponieważ zawarta w roślinie allicyna cechuje się wyjątkowymi właściwościami.
Czosnek należy do grona specjałów, który warto dodać do codziennej diety. Zgodnie z informacjami zawartymi na portalu WikiRose, allicyna ma działanie antyoksydacyjne, działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, antymiażdżycowe, przeciwalergicznie i przeciwnowotworowe.
Już wcześniej przedstawialiśmy recepturę, w której jedną z głównych ról grał czosnek. Tym razem pod lupę weźmiemy inną odsłonę tej rośliny. Kiszony czosnek cechuje się fantastycznym smakiem, który jest łagodniejszy od surowych ząbków.
Kiszony czosnek uznawany jest za naturalny antybiotyk. Jednak za sprawą poddania go procesowi kiszenia, zyskuje on również właściwości probiotyczne. Dzięki nim możemy wpłynąć na swoją odporność oraz usprawnić pracę układu pokarmowego.
Czosnek w kiszonej odsłonie jest prosty w przygotowaniu. Każdy powinien sobie z nim poradzić. Najpierw musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Mogą nam one się kojarzyć z ogórkami kiszonymi, na które przepis przedstawialiśmy jakiś czas temu. Co nam będzie potrzebne?
10 główek czosnku
korzeń chrzanu
15 ziarenek ziela angielskiego
15 g pieprzu ziarnistego
4 liście laurowe
suszone kwiaty i łodygi kopru
5 g gorczycy
15 g soli
1 l wody
słoiczki z nakrętkami
Niezawodny przepis na kiszony czosnek
Na początku czosnek dzielimy na ząbki, które obieramy z łupin. Chrzan oczyszczamy i kroimy na mniejsze kawałki. Nasze słoiki powinny być uprzednio wyparzone. Umieszczamy w nich ziele angielskie, liść laurowy, odrobinę gorczycy, kilka ziaren pieprzu oraz dwa kawałki chrzanu.
Do słoików dokładamy czosnek. Przykrywamy go kawałkami kopru. Teraz przyszła pora na solankę. Przygotowuje się ją poprzez zmieszanie litra wody z 6 g soli. Całość musimy zagotować i odstawić do wystygnięcia.
Czosnek zalewamy solanką. Słoiki dokładnie zakręcamy. Ustawiamy je w ciemnym miejscu, które ma temperaturę pokojową. Proces kiszenia zajmuje od 2 do 3 tygodni. Po zakończeniu należy dokręcić słoiki i poddać je pasteryzacji. Przepis na podobny smakołyk można znaleźć na YouTube na kanale Geltz Tube. Właśnie stamtąd pochodzi zdjęcie wykorzystane powyżej.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Zupa niczym z restauracji w mniej niż 15 minut. Doskonały krem z pieczonej papryki
Mięso na rosół wrzucasz do zimnej czy gorącej wody? Jeden sposób natychmiast porzuć
Czemu długie ogórki w sklepach opakowane są w folie? Trudno się samemu domyślić
Źródło: WikiRose