Smakosze.pl
Rosół - jak go nie gotować?

Jakub Kapusnak, Foodiesfeed

Czy można gotować rosół na zamrożonym mięsie?

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Gotowanie rosołu rozpoczynamy zazwyczaj od ugotowania mięsa - to ono wszak nadaje najwięcej smaku w mięsnym wywarze. Czy można jednak pominąć proces rozmrażania i wrzucić twarde jak kamień zimne mięso wprost do zupy? Mimo iż nie jest to zabronione, znaczn

Gotowanie rosołu jest dla Polaków prawdziwą tradycją - wokół tej zupy narosła ogromna ilość mitów i legend, a każdy dom gotuje ją inaczej. Mimo wielu pokoleń, które przygotowują rosół, dalej mnóstwo ludzi nie wie czy można gotować go na mrożonym mięsie. 

Ci, którzy nie są zaznajomieni z przygotowywaniem rosołu, mogą myśleć, że wystarczy włożyć do wody składniki, poczekać kilka godzin i już można się zajadać. Niestety cały proces nie jest tak banalny, a kilka niuansów i zagadnień ciągle nie jest szeroko znanych.

Zamrożone mięso wyjmij noc wcześniej

Nikt nigdy nie spisał kodeksu gotowania rosołu, dlatego każdy robi to jak mu się żywnie podoba. Warto kierować się jednak kilkoma zasadami, które nie tylko ułatwią pracę, lecz także przyczynią się do polepszenia smaku finalnego dania, a także jego wyglądu. 

Mrożone mięso z tego powodu należy wyjąć z zamrażalnika na przynajmniej jedną noc, zanim włożymy je do garnka. Zupa będzie smakować podobnie, jednak ilość szumowin, jakie wydobędą się ze zlodowaciałego mięsa, sprawi, że zupa nie będzie klarowna.

Jak ugotować najlepszy rosół? 

Przede wszystkim mięso należy włożyć do zimnej wody i dopiero wtedy można odpalić pod garnkiem gaz. To kolejny sposób, aby zmniejszyć ilość szumowin i nie tylko - powolne podgrzewanie pozwoli wyciągnąć z kawałka mięsa o wiele więcej smaku i wartości odżywczych. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, ile razy bezpiecznie można odgrzewać jedzenie ze świąt. W tym tekście z kolei prezentujemy zalety picia soku z brzozy, który pozwala zachować zdrowie na dłużej.

Trzeba również pamiętać o gotowaniu tej zupy na niskim gazie. Zbyt silny ogień będzie gotował zupę nazbyt gwałtownie, przez co cyrkulująca woda wyciągnie wiele szumowin z mięsa. Wysoka temperatura zamknie pory mięsa i uniemożliwi odzyskanie wszystkiego, co dobre. 

Źródło: gbh007, Getty Images

Kiedy solić rosół? 

Dla znacznej części kucharzy amatorów nie ma znaczenia, kiedy solą. Najczęściej dodają sól, gdy po prostu przypomną sobie o niej. Niestety, należy dodawać ją w ściśle określonym momencie, gdyż ma ona duży wpływ na twardość innych składników.

Dlatego najbezpieczniej jest, gdy solimy rosół bezpośrednio przed podaniem. Co więcej, sól wpływa także na rozpuszczalność substancji, które uznawane są za wyjątkowo zdrowe, takich jak witaminy czy minerały - dlatego zawsze sólmy po ugotowaniu innych produktów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zalewajka.com.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo smażyć kotlety schabowe?

Czytaj więcej >
Śledzie są wyjątkowo zdrową rybą

Porady

Jak wybrać dobre śledzie?

Czytaj więcej >
skórki mandarynki

Porady

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Czytaj więcej >
Kiedy najlepiej wypić kawę?

Porady

O jakich porach pijać kawę?

Czytaj więcej >
smażenie

Porady

Sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć karpia?

Czytaj więcej >