Czy można jeść szare mięso mielone? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
Z pewnością spotkałeś się z widokiem mięsa mielonego, które nabrało nieapetyczny szary kolor. Naturalnie człowiek zastanawia się, czy taki produkt jest zdatny do spożycia. Szarzenie jest efektem utleniania i wskazuje na kontakt mięsa z powietrzem, nie jest jednak niebezpieczne. Więcej o tym procesie wyjaśniamy poniżej.
Z mięsa mielonego korzysta się w polskich domach regularnie. Kotlety mielone, gołąbki czy sos do spaghetti bez rozdrobnionego mięsa nie mogłyby powstać, co mocno uderzyłoby w polską kuchnię.
Po odłożeniu kupionego mięsa do lodówki i zostawieniu go w niej na kilka godzin czasem jego kolor zmienia się z różowej na szarą. Czy jest się czego obawiać? Niżej wszystkiego się dowiesz.
Co oznacza szary kolor mięsa?
W mięsie zawarte jest białko o nazwie mioglobina, które charakteryzuje się czerwono-różowym kolorem. Jest ono bardzo czułe na czynniki zewnętrzne, które wpływają na jego właściwości.
Gdy mięso mielone wchodzi kontakt ze świeżym powietrzem i światłem słonecznym, zmienia barwę na szarą. Białko zwyczajnie utlenia się w trakcie reakcji chemicznej z tlenem. Nie jest to jednak w żadnym wypadku groźne czy szkodliwe.
Widząc więc szary kawałek mięsa, nie musisz martwić się o swoje zdrowie, czy wyrzucać go do śmieci. Szczególnie że rozpoznanie zepsutego i gnijącego mięsa jest bardzo proste i intuicyjne.
Jak rozpoznać zepsute mięso?
Już na pierwszy rzut oka można ocenić czy mielone mięso nadaje się do spożycia. Wystarczy nachylić się nad nim i sprawdzić jego zapach - zepsute wydziela silny swąd, który nie sposób pomylić.
Indykatorem może być również barwa. Zepsuta wołowina staje się brązowa, wieprzowina ciemnoróżowa, a drób sino-żółta. Na każdym rodzaju widoczne są również zielonkawe plamy.
Dodatkowo, jeśli nie masz pewności, weź mięso do ręki. Zepsuty produkt jest oślizgły i lepki, co natychmiast pozwala przekonać się, że nie warto przy jego pomocy gotować.
Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić białą kiełbasę pieczoną z cebulą. Ten tekst wyjaśnia sposób na białą kiełbasę w sosie śmietanowym.
Źródło zdjęcia: canva/GluckKMB, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Ciasto Kukułka jest hitem każdej imprezy. Wersja bez pieczenia robi się niemal sama
Ekspresowy gulasz z ciecierzycy – tani i szybki obiad. Wystarczą tylko 3 składniki
Źródło: zywienie.abczdrowie.pl; haps