Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy można jeść szare mięso mielone? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
Adam Moskal
Adam Moskal 24.03.2022 01:00

Czy można jeść szare mięso mielone? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Mięso mielone
canva/Hallgerd, Getty Images

Z pewnością spotkałeś się z widokiem mięsa mielonego, które nabrało nieapetyczny szary kolor. Naturalnie człowiek zastanawia się, czy taki produkt jest zdatny do spożycia. Szarzenie jest efektem utleniania i wskazuje na kontakt mięsa z powietrzem, nie jest jednak niebezpieczne. Więcej o tym procesie wyjaśniamy poniżej.

Z mięsa mielonego korzysta się w polskich domach regularnie. Kotlety mielone, gołąbki czy sos do spaghetti bez rozdrobnionego mięsa nie mogłyby powstać, co mocno uderzyłoby w polską kuchnię.

Po odłożeniu kupionego mięsa do lodówki i zostawieniu go w niej na kilka godzin czasem jego kolor zmienia się z różowej na szarą. Czy jest się czego obawiać? Niżej wszystkiego się dowiesz.

Co oznacza szary kolor mięsa?

W mięsie zawarte jest białko o nazwie mioglobina, które charakteryzuje się czerwono-różowym kolorem. Jest ono bardzo czułe na czynniki zewnętrzne, które wpływają na jego właściwości.

Gdy mięso mielone wchodzi kontakt ze świeżym powietrzem i światłem słonecznym, zmienia barwę na szarą. Białko zwyczajnie utlenia się w trakcie reakcji chemicznej z tlenem. Nie jest to jednak w żadnym wypadku groźne czy szkodliwe.

Widząc więc szary kawałek mięsa, nie musisz martwić się o swoje zdrowie, czy wyrzucać go do śmieci. Szczególnie że rozpoznanie zepsutego i gnijącego mięsa jest bardzo proste i intuicyjne.

Jak rozpoznać zepsute mięso?

Już na pierwszy rzut oka można ocenić czy mielone mięso nadaje się do spożycia. Wystarczy nachylić się nad nim i sprawdzić jego zapach - zepsute wydziela silny swąd, który nie sposób pomylić.

Indykatorem może być również barwa. Zepsuta wołowina staje się brązowa, wieprzowina ciemnoróżowa, a drób sino-żółta. Na każdym rodzaju widoczne są również zielonkawe plamy.

Dodatkowo, jeśli nie masz pewności, weź mięso do ręki. Zepsuty produkt jest oślizgły i lepki, co natychmiast pozwala przekonać się, że nie warto przy jego pomocy gotować.

Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić białą kiełbasę pieczoną z cebulą.  Ten tekst wyjaśnia sposób na białą kiełbasę w sosie śmietanowym.

Mięso mielone

Źródło zdjęcia: canva/GluckKMB, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl; haps

Zapraszamy na nasz Instagram