Smakosze.pl
Arbuz i kwestia pestek

Canva / Boarding1Now

Czy można jeść pestki z arbuza?

11 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Arbuz cieszy się sporym zainteresowaniem smakoszy. Zwłaszcza wtedy gdy z nieba leje się żar. Orzeźwiające owoce sprawdzają się wówczas znakomicie. Wielu smakoszy unika jedzenia pestek arbuza. Nie stwarzają one najmniejszego zagrożenia. W ich wnętrzu skrywa się wiele cennych składników odżywczych.

Smakowity arbuz jest jednym ze specjałów, po którego z miłą chęcią sięgamy latem. Duża zawartość wody i niepowtarzalne walory smakowe sprawiają, że często gości na naszych stołach. Niektórzy wolą nie jeść jego pestek.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Czy możemy jeść bez obaw pestki arbuza?

Arbuz niejednokrotnie przyprawiał nas o szybsze bicie serca. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy regularnie zajadają się nim w trakcie upalnych dni. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jak wybrać odpowiedniego arbuza.

Dziś skupimy się w znacznej mierze na pestkach z arbuza. Liczne grono osób pozostawia je na talerzu i wyrzuca. Dzieje się tak między innymi dlatego, że powszechnie pestki z tego owocu uznawane są za potencjalnie szkodliwe. Prawda jest zgoła odmienna.

Okazuje się, że pestki z arbuza są źródłem wielu składników odżywczych. Niektórzy uważają je nawet za tak zwane superfoods. Produkty tego typu pomagają zatroszczyć się o zdrowie. W związku z tym arbuz może być przez nas zajadany razem z pestkami.

Wycofują skażoną kaszę

Gis wycofuje kaszę skażoną pozostałościami pestycydu

CZYTAJ DALEJ

Pestki z arbuza są doskonałym źródłem białka. Dostarczają go więcej od migdałów. Oprócz niego znajdziemy w nich aminokwas określany mianem argininy. Reguluje ona ciśnienie krwi. Na układ krążenia pozytywnie wpływają także zawarte w pestkach nienasycone kwasy tłuszczowe.

Warto zauważyć, że pestki z arbuza w swoim wnętrzu skrywają również żelazo, cynk, miedź, mangan oraz witaminy z grupy B. Nie można zapomnieć także o przeciwutleniaczach. Pestki z arbuza przypominają w smaku nasiona słonecznika o lekko orzechowym posmaku. Wykorzystuje się je w kuchni bliskowschodniej i azjatyckiej.

Arbuz i jego pestki

Arbuz i jego pestki

Canva / Yuliya Furman

Arbuz w trosce o zdrowie

Pyszny arbuz sam w sobie jest owocem, który pozytywnie oddziałuje na nasz organizm. Dzięki niemu opóźnimy procesy starzenia i obniżymy ciśnienie krwi. Jednak najlepsze efekty otrzymamy wówczas, gdy zjemy go razem z pestkami.

Niektórzy po prostu nie lubią, kiedy w arbuzie natrafiają na pestki. Po ich wyjęciu z owocu możemy wykorzystać je w różny sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie by je uprażyć. Wówczas możemy potraktować je jak zdrową przekąskę.

Pestki z arbuza możemy również zmienić i zaparzyć. Wystarczy, że rozdrobnimy około 30 ziaren i zalejemy je dwoma litrami wrzącej wody. Taki napar należy pić przez dwa dni. Dzięki niemu wspomożemy nerki oraz obniżymy ciśnienie krwi. Z arbuza możemy przyrządzić również wyśmienitą sałatkę.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wprost Zdrowie i Medycyna; Poradnik Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Czy można jeść pieczarki na surowo?

Czytaj więcej >
Imbir z czosnkiem i cytryną

Zdrowie

57-latka piła przez 2 tygodnie sok z cytryny z imbirem i czosnkiem. Pochwaliła się spektakularnymi efektami

Czytaj więcej >
Dlaczego warto pić sok z kalarepy?

Zdrowie

Dlaczego warto pić sok z kalarepy?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >