Czy można pić surowe jajka?
W sieci krąży wiele informacji o zaletach picia surowych jajek ze względu na ich niebywałe właściwości. Im dłużej je gotujemy, tym więcej cennych składników tracą. Nie oznacza to jednak, że najlepsze dla naszego organizmu jest spożywanie ich na surowo w postaci koktajlu lub popularnego niegdyś kogla-mogla. Okazuje się, że najlepiej podawać je w na miękko lub w koszulkach.
Picie surowych jajek kojarzy się przede wszystkim z dietą sportowców. Jedną z najbardziej kultowych scen jest picie ich na śniadanie przez Sylvestra Stallone wcielającego się w postać Rocky'ego Balboę, przygotowującego się ważnej walki. Jednak czy ta kreowana przez filmy dieta jest rzeczywiście dobra dla naszego organizmu?
O tym jak zdrowe są jajka, wiemy od dawna. Niedawno pisaliśmy o tym, jaka jest ich optymalna ilość, jaką możemy przyjąć w ciągu tygodnia. Jednak czy lepiej spożywać je na surowo, czy lepiej je ugotować i jeść na twardo? Prawda leży gdzieś pośrodku.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Czy jajka są zdrowe?
Spożywanie jajek działa zbawiennie na nasz organizm. Przede wszystkim świetnie wpływają one na wzrok, co pozwala uniknąć poważnych chorób oczu. Pozytywnie działają też na układ odpornościowy, sercowo-naczyniowy oraz pokarmowy. Poprawiają również kondycję układu kostnego, a także paznokci i włosów.
Jajka wpływają na wzrost masy mięśniowej i przyspieszają metabolizm. Mogą też przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej, dlatego też scena z filmu o Rockym rzeczywiście nie była tylko fantazją reżysera.
Czy picie surowych jajek jest niebezpieczne?
Mimo tego, że na wielu stronach przeczytać można o samych superlatywach płynących ze spożywania surowych jajek, nie jest to najlepszy pomysł na posiłek. Odradza się ich picie przede wszystkim dlatego, iż istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia się w ten sposób bakteriami Salmonelli. Niedawno informowaliśmy o wycofaniu partii jajek ze sklepów właśnie z tego powodu.
Aby uniknąć zakażenia, warto kupować jajka od sprawdzonych producentów i myć je pod bieżącą wodą. Jeśli w wytłoczce znajdziemy jajko z pękniętą skorupką, lepiej je wyrzucić
Bakterie Salmonelli giną w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza, a ich nośnikiem może być również mleko czy produkty mleczne. Skutkiem zarażenia są dolegliwości takie jak biegunka, gorączka, bóle brzucha czy nudności.
Źródło: Canva (Atide, Getty Images)
Ponadto surowe białko jaja zawiera awidynę, czyli substancję, która uniemożliwia wykorzystanie przez organizm witaminy H. Po poddaniu jajka obróbce termicznej awidyna uwalnia tę cenną dla witaminę.
Najlepiej więc spożywać jajka na miękko, gdyż mają one najwięcej cennych składników. Gotowanie obniża też ich alergenność o ponad 75%, natomiast smażenie jeszcze bardziej przyczynia się do poprawy tolerancji jaja.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: SFD, Dzień Dobry TVN