Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-07-02T091503.442

BruceBlock, Getty Images Signature

Czy należy obierać fasolkę szparagową?

2 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Może się wydawać, że każdy doskonale wie jak obierać fasolkę szparagową - prawda jest jednak zupełnie inna. Okazuje się bowiem, że warto wymoczyć ją przed obieraniem we wrzątku. Dzięki temu łyko łatwiej odejdzie od strąków i czyszczenie rośliny będzie prostsze.

Fasolka szparagowa pojawia się na naszych talerzach nad wyraz często. Uwielbiamy jej delikatny smak, a w połączeniu z masłem, odrobiną soli i prażoną bułką tartą nie ma sobie równych.

Jej największym mankamentem jest konieczność obierania przed zjedzeniem. Nikt wszak nie lubi łykowatych strąków, których przerzucie może być utrudnione. Dlatego prezentujemy sposób, który przyspieszy ich czyszczenie.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Jak obierać fasolkę szparagową?

Na samym początku po prostu dokładnie ją opłucz. Mogą znajdować się na niej pozostałości kurzu po transporcie, dlatego warto przepłukać je czystą i chłodną wodą. Po wszystkim przełóż ją do sporej miski.

W czajniku zagotuj dużo wody - gdy zacznie wrzeć, zalej nią przygotowane w misce strąki. Blanszuj je przez kilkanaście sekund, a po wszystkim wylej wodę. Fasolkę odstaw do ostygnięcia, aby można było dotykać jej gołą dłonią.

Truskawki w wodzie z solą

Skutki moczenia truskawek w wodzie z solą

CZYTAJ DALEJ

Gdy będziesz odcinać włókniste krańce, zrób to w sprytny sposób. Nie odcinaj ich całkowicie, lecz delikatnym ruchem pociągnij nóż w dół. Razem z końcówką w taki sposób usuniesz również twarde i łykowate części fasolki.

Różnice między żółtą, a zieloną fasolką

Zielona fasolka szparagowa ma intensywny smak, jest jednak delikatniejsze od jej żółtej odmiany. Co więcej, w jej przypadku nie ma konieczności obierania w całości, ponieważ jest mniej łykowata.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy tragiczne wydarzenia - 3-letnie dziecko zmarło po zjedzeniu płatków śniadaniowych. Ten tekst poświęcony został sokowi ze świeżego buraka oraz jego prozdrowotnym właściwościom.

Żółta fasolka ma z kolei mocniejszy smak, co może spodobać się bardziej wytrawnym smakoszom. Niestety płacimy za to cenę, jaką jest dokładne obieranie - tylko tak można mieć pewność, że podczas żucia nic nie wejdzie nam między zęby.

Projekt bez tytułu - 2021-07-02T092525.073

Źródło: KenWiedemann, Getty Images Signature

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >