Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Arcybiskup zabrał głos
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 01.06.2023 10:19

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Arcybiskup zabrał głos

zasady dotyczące postu
Canva / hoozone ; Wojciech Olkusnik / East News

Wielkimi krokami zbliża się długi weekend. Wypadające w czwartek 8 czerwca Boże Ciało daje możliwość przedłużenia sobie wolnego. Czy w związku z tym w piątek 9 czerwca katolicy mogą urządzić grilla i spożywać przygotowane na nim potrawy mięsne? Metropolita warszawski wydał w tym temacie oświadczenie, które zapewne ucieszy wiele osób.

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post?

Piątki są szczególnym dniem dla osób wyznających wiarę katolicką. To właśnie wtedy wspominają męczeńską śmierć Jezusa. Upamiętnieniem jej ma być powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych. Taki obowiązek dotyczy wszystkich osób, które mają skończone 14 lat.

Piątek 9 czerwca będzie stanowił dla niektórych wiernych miłą odmianę. Kardynał Kazimierz Nycz podjął już decyzję. Na ten jeden dzień udzielił swoim wiernym dyspensy. Oznacza to, że urządzenie mięsnego grilla nie będzie łamało zasad prawa kanonicznego.

3 pomysły na zdrowe, domowe lody. Słodka niespodzianka na Dzień Dziecka

Jakie są zasady postu w Kościele katolickim?

Post w Kościele katolickim co do zasady obowiązuje w każdy piątek. Wyjątkiem są te dni, w które ograniczenia są zdejmowane przez uroczystość liturgiczną. Taką sytuację mamy w przypadku Oktawy Wielkanocy, trwającej od niedzieli do niedzieli. Oktawa Bożego Ciała ma jednak mniejszą rangę i podczas jej trwania nadal obowiązuje post od potraw mięsnych.

Od tej zasady jest wyjątek. Biskup lub proboszcz danej parafii według przepisów biskupa diecezjalnego może udzielić wiernym dyspensy. Jest to pozostawione do osobistej decyzji duchownych. Taką możliwość daje im stosowny zapis prawa kanonicznego.

Proboszcz może, dla słusznej przyczyny i według przepisów biskupa diecezjalnego, udzielić w poszczególnych wypadkach dyspensy od obowiązku zachowania dnia świątecznego lub dnia pokuty, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne.

-głosi kan. 1252.

Warto jednak zaznaczyć, że udzielona dyspensa ma charakter terytorialny. Jeśli mieszkaniec diecezji, w której obowiązuje dyspensa przebywałby akurat na terenie innej diecezji, gdzie dyspensy nie wydano, piątkowy post nadal go obowiązuje, i na odwrót. W razie wątpliwości aktualne informacje dotyczące postu można znaleźć na stronie internetowej diecezji, w której się aktualnie przebywa.

Co w sprawie postu zadecydował kardynał Nycz?

Kardynał Kazimierz Nycz jest arcybiskupem metropolitą warszawskim. Oznacza to, że to właśnie w jego gestii leży udzielenie wiernym z tej archidiecezji dyspensy. Duchowny wziął pod uwagę wyjątkowy okres i zezwolił katolikom na spożywanie mięsnych pokarmów w piątek 9 czerwca. O ile pogoda pozwoli, mogą oni bez przeszkód urządzić smakowitego grilla.

Komunikat opublikowany został na stronie Archidiecezji Warszawskiej. Oznacza to, że obowiązuje jedynie na terenach pod nią podległych.

Mając na względzie, że piątek 9 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych

-czytamy w oświadczeniu.

Zniesienie postu ma jednak swoje zasady. Kardynał zasugerował wiernym, że powinni w inny sposób uczcić nadchodzący piątek. Ci, którzy skorzystają z dyspensy mogą w zamian ofiarować chwilę zadumy oraz modlitwę.

Zachęcam, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę w intencji Ojca Świętego

-przekazuje kardynał Nycz w komunikacie.

Takie kiełbaski z grilla zrobią wśród znajomych furorę. Znamy tajemniczy składnik rewelacyjnej marynaty do karkówki.

grillowanie mięsa.png
Canva / Republica z Pixabay

Źródło: archwwa