Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czym zastąpić płyn do zmywania naczyń?

Czym zastąpić płyn do zmywania naczyń?

Zmywanie bez płynu
canva/Andrey Bukreev

Płyn do mycia naczyń się skończył, a wy potrzebujecie umyć talerze? Nie musicie w popłochu biec do sklepu. Istnieją skuteczne sposoby, na usuniecie zabrudzeń bez tego produktu. Spróbujcie użyć soku z cytryny, octu i soli. Efekty takiego zmywania przyjemnie was zaskoczą.

Radziliśmy wam już, jakich naczyń lepiej nie myć w zmywarce. Podpowiadaliśmy też, jak włożenie gąbki do mycia naczyń może zmienić sytuacje produktów w lodówce. Tym razem zdradzamy sprawdzone patenty na umycie naczyń bez gotowego płynu z marketu. Zajrzyjcie do swoich szafek i przetestujcie domowe mikstury.

Mycie naczyń bez płynu nie jest trudne

Najprostszą domową mieszanką, która wam w tym pomoże, jest połączenie mąki pszennej i soli. Wystarczy, że do gorącej wody wsypiecie garść mąki i łyżkę soli. Taką miksturą z powodzeniem usuniecie zabrudzenia.

Alternatywnie możecie też użyć wody, która pozostała po gotowaniu makaronu. Również zawiera wcześniej wymienione składniki. Do tego będzie też miała wysoką temperaturę, co sprzyja rozpuszczaniu zabrudzeń.

Wykorzystajcie moc octu spożywczego

Funkcję płynu świetnie spełni też woda zmieszana z sokiem z cytryny, solą i octem. Wyciśnijcie płyn z 3 średnich cytryn i podgrzejcie go w 300 ml wody wraz 50 ml octu i 120 g soli. Połączenie tych składników nie tylko poradzi sobie z plamami, ale też usunie przykre zapachy.

Pamiętajcie tylko by przecedzić sok owocowy, oddzielając go tym samym od miąższu oraz podgrzewać miks przez około 10 minut, by sól się dokładnie rozpuściła. Wtedy płyn będzie najskuteczniejszy.

W walce z brudnymi naczyniami sprawdzą się również płatki mydlane. 6 g produktu połączcie z 2 litrami gorącej wody i dodajcie po łyżce octu oraz sody oczyszczonej. Umyte naczynia nie były jeszcze tak czyste.

Zamiast płatków mydlanych możecie użyć startego na tarce szarego mydła. Dodatek olejku herbacianego z kolei zwiększy działanie bakterio- i grzybobójcze mikstury.

Olejek herbaciany
Olejek herbaciany ma właściwości bakteriobójcze

Źródło zdjęcia: canva/pixelshot

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: poradnia

Zapraszamy na nasz Instagram