Smakosze.pl
Spleśniałe mięso

Michael Wallis, Getty Images

Dlaczego ludzie jedzą spleśniałe mięso?

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

W mediach społecznościowych pojawił się nowy trend dotyczący jedzenia mięsa - nie jest to jednak zwykła konsumpcja. Ludzie decydują się spożywać zgniłe, spleśniałe i surowe mięso. Według nich, takie mięso doprowadza ich do stanu upojenia, jednak ryzyko zatrucia jest tak ogromne, że lekarze odradzają taką praktykę.

Mięso stanowi obecnie bardzo duży ułamek codziennej diety milionów ludzi - mamy łatwy dostęp do dużych ilości taniego mięsa, więc często nie żałujemy sobie kiełbasek czy kotletów schabowych. Niektórzy idą mimo to o krok o dalej, co przeraża specjalistów od żywienia człowieka.

W mięsie znajduje się wiele białka, witamin i minerałów, które są potrzebne do odpowiedniego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niedawno Internet zawrzał od nowego wyzwania, które polega na konsumpcji zepsutego mięsa pokrytego pleśnią. Czy coś takiego jest zdrowe?

Jedzenie gnijącego mięsa

Uczestnicy wyzwania pozostawiają je w pudełkach schowanych do lodówki na tygodnie, miesiące, a niektórzy nawet na lata. Przed jedzeniem nie poddają go obróbce termicznej - zamiast tego wkładają do ust szare, spleśniałe i surowe kawałki. 

Według nich, jedzenie takiego mięsa daje im uczucie upojenia, które porównywalne jest do przyjmowania najróżniejszych używek. Takie kawałki mięsa są często w śluzie, gdyż bakterie gnilne i grzyby doprowadzają do rozkładu wieprzowiny czy wołowiny. 

Mięso z pleśnią może wywołać groźne choroby

Portal thesun.co.uk przeprowadził krótką rozmowę z Dr. Sarah Jarvis, brytyjskim lekarzem rodzinnym i dyrektorem klinicznym. Jarvi powiedziała, że taki produkt po zjedzeniu może doprowadzić do wyjątkowo silnych problemów, takich jak wymioty, biegunka czy odwodnienie. 

Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy jak wyhodować drzewko laurowe w domu. W tym tekście  pokazujemy jedzenie przyszłości według Unii Europejskiej. 

Gotowanie mięsa zabija bakterie Salmonelli, Listerii oraz E.coli, które są głównym powodem zatruć pokarmowych. Na tak zepsutym mięsie jest ich znacznie więcej niż na świeżym kawałku, a więc ryzyko poważnego zatrucia jest jeszcze większe - w wielu przypadkach może się ono skończyć koniecznością hospitalizacji.

Źródło: ozgurkeser, Getty Images Signature

Upojenie po spleśniałym mięsie

Ludzie, którzy wzięli udział w tym trendzie, relacjonują, że zaraz po zjedzeniu czują upojenie, a także uważają, że to najlepsze lekarstwo na depresję. Specjaliści zajmujący się żywieniem człowieka nie mają jednak żadnych dowodów, aby gnijące mięso może dać taki efekt. 

Co ciekawe, internauci twierdzą, że zepsute mięso smakuje doskonale i w życiu nie pochorowali się po jego zjedzeniu. Odradzamy jednak uczestniczenie w tym wyzwaniu - szczególnie ostrożne powinny być dzieci i osoby z osłabionym układem odpornościowym, gdyż tacy ludzie są szczególnie zarażeni na zakażenie groźnymi patogenami ze spleśniałego mięsa.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: slodkieokruszki.pl; blogzapetytem.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść makrelę?

Czytaj więcej >