Smakosze.pl
Mężczyzna nie żyje z powodu sosu czosnkowego

Wikipedia / St. Arnualer Wiesen / CC0 1.0

Nie żyje 48-letni mężczyzna, pomylił składniki w sosie

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Sos z dodatkiem czosnku pasuje do wielu dań, takich jak kiełbaski, warzywa i inne. Pewien 48-latek postanowił zebrać czosnek niedźwiedzi - odmianę zwykłego czosnku, który ma bardzo intensywny smak. Niestety, mężczyzna pomylił się i zebrał zimowit jesienny, który jest bardzo podobny do czosnku niedźwiedziego. Po spożyciu kilku łyżek, 48-letni zbieracz zmarł.

Sos czosnkowy najczęściej opiera się na majonezie lub jogurcie - jego ostry, charakterystyczny smak zwiększa zalety innych produktów, takich jak kiełbasy, warzywa, frytki czy chociażby kanapki. Jeśli decydujesz się samodzielnie zbierać dzikie rośliny do jedzenia, bądź ostrożny.

48-letni mieszkaniec niemieckiego miasta Freising, mieszczącego się około 33 kilometry od Monachium, postanowił pod koniec zeszłego miesiąca zrobić sos czosnkowy. Jego głównym składnikiem miał być czosnek niedźwiedzi, lecz Niemiec popełnił tragiczny w skutkach błąd.

Sos czosnkowy doprawiony został silną trucizną

Czosnek niedźwiedzi jest popularną rośliną jadalną, która ma podobny smak do zwykłego czosnku - z tą różnicą, że dodaje się do potraw jej liście. Bardzo podobny wygląd do czosnku niedźwiedziego mają również liście zimowitu jesiennego, który jest jednak silnie trujący.

Mężczyzna pomylił oba gatunki roślin i do sosu dodał zimowit. Z relacji miejscowej policji wynika, że zjadł on jedynie 3 łyżki sosu i jak sam zauważył, był on dziwnie gorzki. Szybko wystąpiły u niego problemy ze zdrowiem, więc zgłosił się do szpitala. Lekarze nie byli w stanie go uratować. 

Zimowit jesienny, a czosnek niedźwiedzi

Poniżej na zdjęciu możecie zobaczyć, jak bardzo podobne są ich liście. Po lewej widnieje czosnek niedźwiedzi, a po prawej znajdują się liście zimowitu jesiennego. W tej roślinie zawarta jest substancja o nazwie kolchicyna, która ma bardzo silne działanie toksyczne.

Na zdjęciu po lewej widać czosnek niedźwiedzi, z kolei po prawej zamieszczone są liście zimowitu jesiennego. Źródło: canva.com/makasanaphoto; commons.wikimedia.org/Dr. Nachtigaller, CC0

Po około 4-6 godzinach od jego spożycia pojawiają się mdłości, wymioty czy paraliż. Co ciekawe, kolchicynę wykorzystuje się również jako lekarstwo w leczeniu dny moczanowej, lecz jej terapeutyczne dawki są znacznie mniejsze od tego, co zjadł 48-latek.

Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy jak wyhodować drzewko laurowe w domu. W tym tekście  pokazujemy jedzenie przyszłości według Unii Europejskiej. 

To nie jedyne zatrucie zimowitem

Niemiecki serwis RTL wskazał, że bardzo podobna sprawa miała miejsce w Koblencji, mieszczącej się na północny-zachód od Frankfurtu. Tam zatruły się kolchicyną dwie osoby. Małżeństwo również pomyliło zimowit z czosnkiem i postanowili go zjeść. Mąż nie przeżył i lekarze dali radę uratować jedynie jego żonę.

Zanim sięgniemy po jakieś zioła rosnącą w ogrodzie czy lesie, należy dokładnie je obejrzeć i rozpoznać. Spożywanie produktów, o których nic nie wiemy, może skończyć się ogromną tragedią. Dlatego warto poradzić się specjalisty, który zapewni nam większe bezpieczeństwo.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: polsatnews.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >

Produkty

Jak rozpoznać dobre oscypki?

Czytaj więcej >

Produkty

Gdzie na grzyby we wrześniu?

Czytaj więcej >
Vibovit jest jednym ze smaków dzieciństwa

Produkty

Niezapomniany smak dzieciństwa: Vibovit

Czytaj więcej >
Kartacze są przepyszne

Produkty

Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed partiami lodów z Biedronki

Czytaj więcej >