Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego tatar po czasie traci kolor?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 17.01.2022 01:00

Dlaczego tatar po czasie traci kolor?

tatar
canva/frederique wacquier

Tatar, czyli inaczej befsztyk tatarski, dla jednych jest przysmakiem, inni nie wezmą go do ust. No cóż, surowe mięso nie dla wszystkich jest atrakcyjne. Nie można jednak odmówić tej potrawie smaku. Dziś damy wam kilka wskazówek, jak przygotować najlepszy befsztyk tatarski i powiemy, dlaczego tatar po pewnym czasie traci kolor. Każdy powinien pamiętać, że specjał należy jeść tego samego dnia, w którym go przygotowaliśmy. Wszystko dlatego, że zmielone mięso psuje się o wiele szybciej.

Tatar to nic innego jak mocno rozdrobnione, surowe mięso, które łączy się z kilkoma dodatkami. Wśród nich jest oliwa z oliwek, żółtko i oczywiście przyprawy. Niektórzy dodają też posiekaną cebulę i ogórek konserwowy, inni podają je wyłącznie obok tatara. Tak naprawdę dodatki są rzeczą gustu.

Przygotowanie tatara wydaje się więc być prostą sprawą. I rzeczywiście tak jest. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przestrzegając ich, potrawa nie tylko zachowa doskonały smak i apetyczny wygląd, ale przede wszystkim będzie dla nas bezpieczna.

Dlaczego tatar po czasie traci kolor?

Tatar przygotowuje się z surowego mięsa wołowego. Najlepsza do tego celu, bo najdelikatniejsza jest wołowa polędwica. Jednak ze względu na wysoką cenę, często zastępuje się ją ligawą.

Surowa wołowina jest czerwonym mięsem, które ma tendencję do utleniania. Pod wpływem tlenu zawartego w powietrzu zmienia więc barwę z żywoczerwonej na wiśniową z szarym nalotem. I trzeba powiedzieć, że nie jest to zmiana szkodliwa dla naszego zdrowia, ale taki tatar nie wygląda już zbyt apetycznie. By odzyskał ładniejszy kolor, wystarczy go przemieszać.

Oczywiście ta zasada sprawdzi się i tatar nie będzie szkodliwy, jeśli potrawa dopiero co zmieniła barwę i była przygotowana z superświeżego mięsa. Bo właśnie smak i jakość tatara zależy od jakości i świeżości mięsa. Im szybciej świeże mięso rozdrobnimy i przerobimy je na tatara, tym lepiej dla nas.

Surowe mięso psuje się bowiem szybko, a rozdrobnione jeszcze szybciej. Dlatego najlepiej robić tatara tego samego dnia, którego zostało zmielone. Inaczej w mięsie mogą się namnożyć drobnoustroje. Wtedy tatar może stać się dla nas daniem wręcz trującym.

Drobnoustroje najszybciej namnażają się w temperaturze pokojowej. Dlatego ważne jest, by tatara nie przetrzymywać zbyt długo na stole, a podać go wprost z lodówki, tuż przed spożyciem.

Przygotowanie tatara — ważne wskazówki

Mięso na tatara lepiej jest drobno posiekać, niż zmielić. Smaczniejszy jest bowiem tatar, gdy można wyczuć kawałeczki mięsa. Jednak zmielenie mięsa nie jest jakimś szczególnym błędem.

Do tatara dodaje się żółtko. Wcześniej trzeba je umyć i sparzyć, by wyeliminować ewentualną salmonellę. Dodaje się też oliwę z oliwek, a całość doprawia solą i pieprzem. Aby tatar dłużej zachował atrakcyjną barwę warto do niego dodać trochę wody gazowanej.

Dobrymi dodatkami do tatara, które możecie użyć według uznania, są też: konserwowe ogórki, cebula, kapary, sos sojowy, papryczka chilli, anchois, oliwki.

Na naszej stronie znajdziecie dokładny przepis na tradycyjnego tatara, a także na tatar z łososia.

polędwica wołowa
polędwica wołowa

Źródło zdjęcia: canva/Ainatc

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: befsztykblog.wordpress

Zapraszamy na nasz Instagram