Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-07-02T071713.712

Dariusz Banaszuk, Getty Images

Dlaczego tłuczek do mięsa ma dwie różne strony?

2 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Tłuczek do mięsa może wydawać się doskonale poznany, lecz wiele osób nie wie, dlaczego ma dwie różne strony. Kratkowana część doskonale sprawdza się do rozbijania schabowych. Z kolei rowki wykorzystuje się do zmiękczania wołowiny i innych bardziej zwartych rodzajów mięsa.

Tłuczek do mięsa można znaleźć w każdej kuchni - praktycznie wszystkie gospodynie domowe mają przynajmniej jedno takie narzędzie w swojej szufladzie. Mimo wszystko cały czas tajemnicą pozostaje, po co ma on dwie strony.

Najczęściej wykorzystujemy go do rozbijania kotletów schabowych - dzięki temu mięso jest delikatnieje, a my nie musimy męczyć się z długim żuciem. Do wieprzowiny używamy części z kratką, do czego więc służą rowki?

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Jak optymalnie wykorzystać tłuczek do mięsa?

Tłuczek do mięsa każdy z nas ma w domu - bez jego pomocy zmiękczanie żylastego schabu czy zbitej karkówki byłoby o wiele trudniejsze. Cały czas jednak mało kto zdaje sobie sprawę, do czego służy druga strona tłuczka. 

Okazuje się bowiem, że rowkowana część tego urządzenia wspaniale nadaje się do rozbijania wołowiny, której struktura jest znacznie twardsza niż wieprzowiny. Dlatego można wykorzystywać ją do przygotowywania, chociażby bitek.

Truskawki w wodzie z solą

Skutki moczenia truskawek w wodzie z solą

CZYTAJ DALEJ

Tłuczek z tasakiem

Poza klasycznym tłuczkiem z podwójnym obuchem istnieje jeszcze jeden rodzaj - poza kratką posiada on specjalne ostrze. Taka budowa może być szczególnie przydatna, gdy chcemy podzielić żeberka czy dokładnie oczyścić mięso.

Projekt bez tytułu - 2021-07-02T073746.083

Źródło: canva.com/vvoevale

Takie rozwiązanie umożliwia korzystanie z jednego narzędzia przy obróbce mięsa, bez konieczności wyciągania tasaka czy ciężkiego noża. Ogranicza się tym samym sprzątanie - w końcu do mycia pozostaje jedynie tłuczek i deska.

Inny sposób na użycie tłuczka do mięsa

Jeśli z jakiś powodów nie jadasz mięsa i posiadasz tłuczek - nie wyrzucaj go, myśląc, że do niczego ci się nie przyda. Może on bowiem posłużyć jako awaryjne rozwiązanie.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy tragiczne wydarzenia - 3-letnie dziecko zmarło po zjedzeniu płatków śniadaniowych. Ten tekst poświęcony został sokowi ze świeżego buraka oraz jego prozdrowotnym właściwościom.

Otwieranie orzechów z twardej skorupki może być dość wymagające bez dziadka do orzechów - nie każdy ma w końcu na tyle silne dłonie. Wtedy z pomocą przychodzi tłuczek. Zawinięte w ściereczkę orzechy należy kilkakrotnie uderzyć, a skorupka z łatwością się otworzy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >
 Kurkuma jest bardzo zdrowa

Produkty

Dlaczego warto regularnie jadać kurkumę?

Czytaj więcej >