Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego tłuczek do mięsa ma dwie różne strony?
Adam Moskal
Adam Moskal 02.07.2021 02:00

Dlaczego tłuczek do mięsa ma dwie różne strony?

Projekt bez tytułu - 2021-07-02T071713.712
Dariusz Banaszuk, Getty Images

Tłuczek do mięsa może wydawać się doskonale poznany, lecz wiele osób nie wie, dlaczego ma dwie różne strony. Kratkowana część doskonale sprawdza się do rozbijania schabowych. Z kolei rowki wykorzystuje się do zmiękczania wołowiny i innych bardziej zwartych rodzajów mięsa.

Tłuczek do mięsa można znaleźć w każdej kuchni - praktycznie wszystkie gospodynie domowe mają przynajmniej jedno takie narzędzie w swojej szufladzie. Mimo wszystko cały czas tajemnicą pozostaje, po co ma on dwie strony.

Najczęściej wykorzystujemy go do rozbijania kotletów schabowych - dzięki temu mięso jest delikatnieje, a my nie musimy męczyć się z długim żuciem. Do wieprzowiny używamy części z kratką, do czego więc służą rowki?

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Jak optymalnie wykorzystać tłuczek do mięsa?

Tłuczek do mięsa każdy z nas ma w domu - bez jego pomocy zmiękczanie żylastego schabu czy zbitej karkówki byłoby o wiele trudniejsze. Cały czas jednak mało kto zdaje sobie sprawę, do czego służy druga strona tłuczka.  Okazuje się bowiem, że rowkowana część tego urządzenia wspaniale nadaje się do rozbijania wołowiny, której struktura jest znacznie twardsza niż wieprzowiny. Dlatego można wykorzystywać ją do przygotowywania, chociażby bitek.

Tłuczek z tasakiem

Poza klasycznym tłuczkiem z podwójnym obuchem istnieje jeszcze jeden rodzaj - poza kratką posiada on specjalne ostrze. Taka budowa może być szczególnie przydatna, gdy chcemy podzielić żeberka czy dokładnie oczyścić mięso.

Projekt bez tytułu - 2021-07-02T073746.083
undefined

Źródło: canva.com/vvoevale

Takie rozwiązanie umożliwia korzystanie z jednego narzędzia przy obróbce mięsa, bez konieczności wyciągania tasaka czy ciężkiego noża. Ogranicza się tym samym sprzątanie - w końcu do mycia pozostaje jedynie tłuczek i deska.

Inny sposób na użycie tłuczka do mięsa

Jeśli z jakiś powodów nie jadasz mięsa i posiadasz tłuczek - nie wyrzucaj go, myśląc, że do niczego ci się nie przyda. Może on bowiem posłużyć jako awaryjne rozwiązanie.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy tragiczne wydarzenia - 3-letnie dziecko zmarło po zjedzeniu płatków śniadaniowych. Ten tekst poświęcony został sokowi ze świeżego buraka oraz jego prozdrowotnym właściwościom.

Otwieranie orzechów z twardej skorupki może być dość wymagające bez dziadka do orzechów - nie każdy ma w końcu na tyle silne dłonie. Wtedy z pomocą przychodzi tłuczek. Zawinięte w ściereczkę orzechy należy kilkakrotnie uderzyć, a skorupka z łatwością się otworzy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Mięso