Smakosze.pl
jajka na sklepowej półce

canva/Artsiom Petrushenka

Dlaczego w sklepach jajka są poza lodówką? Odpowiedź może zaskoczyć

15 Maja 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Zastanawialiście się, dlaczego w sklepach jajka są trzymane poza lodówką? Odpowiedź może was zaskoczyć, bo przecież wiecie, że chłód przedłuża świeżość produktów. Tak naprawdę chodzi jednak o jeden detal, o jedną różnicę między mieszkaniem a supermarketem.

Większość osób po zrobieniu zakupów umieszcza większość produktów w lodówce. Również i jajka, które lądują zwykle w przeznaczonym do tego celu miejscu, czyli na drzwiczkach lodówki. A jeszcze przed chwilą te jajka leżały w sklepie na zwykłej półce bez chłodzenia.

kotlety rybne

Sposób na doskonałe siekane kotlety z rybą. Smakiem i aromatem przebijają schabowe

CZYTAJ DALEJ

Jak to więc jest z jajkami? Wymagają trzymania w warunkach chłodniczych, czy nie? Czemu w sklepach mogą je przechowywać na zwykłych półkach, a w domu zalecane jest włożenie ich do lodówki? Chodzi o mały szczegół.

Dlaczego jajka w sklepach nie są trzymane w lodówce?

Chodzi o temperaturę, jaka panuje w sklepach wielkopowierzchniowych. Supermarkety są zwykle klimatyzowane, więc temperatura w nich oscyluje około 19-20 st. C. Nie ma w nich też zwykle okien, więc wnętrze się nie nagrzewa. Stała temperatura utrzymuje się w nich niezależnie od pory roku.

Z tej właśnie przyczyny jajka mogą być w nich trzymane poza lodówką, czyli na zwykłych półkach. Temperatura w okolicach 20 st. C nie szkodzi jajkom. I co ważniejsze, nie są też one narażone na wahania temperatury. Poza tym nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko schodzi towar w sklepach. Produkty, w tym jajka, zwykle nie leżą dłużej niż tydzień.

W naszych mieszkaniach zwykle nie mamy klimatyzacji, więc temperatura uzależniona jest od tego, czy mamy właśnie sezon grzewczy, czy przez okno mocno świeci słońce. Latem często zdarza się, że temperatura w mieszkaniu osiąga blisko 30 st. C. A to już zdecydowanie za dużo, jeśli chodzi o odporność jajek. Dlatego włóżmy je lepiej do lodówki lub trzymajmy w pomieszczeniu, w którym temperatura nie jest wyższa niż 20 st. C, np. w spiżarni, piwnicy.

Przechowywanie jajek — ważne wskazówki

Choć jajka najbezpieczniej jest trzymać w lodówce, to znaczenie ma też konkretne w niej miejsce. Niestety nie najlepszym są drzwiczki lodówki, bo na nich panuje najwyższa temperatura.

Poza tym drzwiczki lodówki są często otwierane, w związku z czym znajdujące się na nich produkty są narażone na duże wahania temperatury. A to z pewnością nie służy jajkom, ani produktom nabiałowym. Dlatego jajka najlepiej jest trzymać na środkowej półce lodówki, gdzie temperatura jest najbardziej stabilna.

Przed włożeniem jajek do lodówki nie należy ich myć. W ten sposób usuwamy z nich bowiem naturalną osłonę przeciwbakteryjną i narażamy je na szybsze zepsucie. Niemyte jajka można przechowywać w temperaturze do 20 st. C przez ok. 3 tygodnie.

Jajek nie należy trzymać w pobliżu czosnku czy innych intensywnie pachnących produktów. Ich skorupki mają bowiem pory, przez które jajka chłoną obce zapachy.

Z naszego serwisu dowiesz się też, jak należy przechowywać oleje i tłuszcze. Poznasz też wskazówki dotyczące przechowywania truskawek.

jajka w lodówce

jajka w lodówce

Źródło zdjęcia: canva/engdaowichitpunya


Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.medone, newsy.gotujmy

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dlaczego babcie wkładały gar z ziemniakami pod pierzynę?

Porady

Dlaczego babcie wkładały gar z ziemniakami pod pierzynę? Stara metoda była genialna

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać w kuchni skórkę ananasa? Mamy pyszną propozycję

Czytaj więcej >
jajko na miękko

Porady

Co zrobić, aby jajka na miękko wyszły idealnie? Zdradzamy patent szefów kuchni

Czytaj więcej >

Porady

Jak przechowywać arbuza? Większość z nas popełnia poważny błąd

Czytaj więcej >
Jak najlepiej przechowywać ser żółty?

Porady

Jak najlepiej przechowywać ser żółty? Garść skutecznych porad

Czytaj więcej >
tatar

Porady

Co zrobić, aby tatar nie ciemniał? Wystarczy wlać do niego 1 popularny produkt

Czytaj więcej >