Bluszczyk kurdybanek w rosole
Wikipedia / Joanna Boisse / CC BY-SA 4.0

Dlaczego warto dodać do rosołu bluszczyk kurdybanek?

Bez wątpienia bluszczyk kurdybanek jest dziś trochę zapomnianym dodatkiem do rosołu. Okazuje się, że dawniej korzystały z niego nasze babcie. Niepozorna roślina ma wiele zalet, obok których ciężko przejść obojętnie. Warto im się przyjrzeć bliżej.

Bluszczyk kurdybanek należy do grona roślin, które większość osób bierze za najzwyklejszy chwast. Mało kto spodziewałby się, że można go wykorzystać w kulinariach. Smakosze z pewnością tego nie pożałują.

Jakie właściwości skrywa bluszczyk kurdybanek?

Bluszczyk kurdybanek od wieków wykorzystywano jako roślinę leczniczą. Jest on bogaty w składniki odżywcze, które wspierają odporność organizmu. Oprócz tego roślina wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbiegunkowo oraz przeciwgorączkowo.

Niepozorny bluszczyk kurdybanek jest dobrym remedium w przypadku zatrucia pokarmowego. Wspiera on również procesy trawienne i łagodzi problemy gastryczne. Dodatkowo bluszczyk kurdybanek może okazać się pomocny, kiedy mamy problemy z astmą.

Bluszczyk kurdybanek działa uspokajająco i pozwala zniwelować stres. Zniweluje on również dokuczliwe bóle stawów. Warto po niego sięgnąć także wtedy, gdy doskwiera nam przeziębienie. Trzeba przyznać, że roślina ma wiele zalet.

W jaki sposób powinno się jeść bób?W jaki sposób powinno się jeść bób?Czytaj dalej

Nie można zapomnieć o tym, że bluszczyk kurdybanek pozwala na uporanie się z problemami z cerą. W przypadku trądziku i innych dolegliwości warto z niego przygotować okłady. Jednak tym razem wykorzystamy go jako dodatek do rosołu.

Rosół i bluszczyk kurdybanek

(Canva.com / Junko)

Bluszczyk kurdybanek sprawi, że rosół będzie jeszcze lepszy

Nie da się ukryć, że rosół to jedna z najbardziej kultowych zup w Polsce. Niedawno przedstawialiśmy przepis, w którym jednym z dodatków był pieczony pomidor. Dziś wzbogacimy go o bluszczyk kurdybanek.

Kiedy nasz rosół jest już gotowy, wówczas bluszczyk kurdybanek dodajemy do niego tak, jak w przypadku natki pietruszki. Roślina charakteryzuje się delikatnie ostrym smakiem z nutami goryczy. Możemy również wykorzystać suszoną wersję dodatku.

Suszony bluszczyk kurdybanek dodaje się do rosołu w trakcie gotowania. Możemy zastąpić nim lubczyk. Jednak nie zaszkodzi wzbogacić zupy o obie przyprawy. Rosół w takiej odsłonie będzie znacznie zdrowszy, a jego smak oraz aromat stanie się nie lada pokusą.

Bluszczyk kurdybanek można znaleźć na łąkach i w okolicach lasów. Oczywiście nie powinno się zbierać go w miejscach nieopodal dróg. Suszoną roślinę dostaniemy w niektórych sklepach. Warto również wiedzieć, jakie zalety ma napar z liści laurowych.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: MamaDu; Regiodom

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł