Smakosze.pl
Banany

Pixabay /congerdesign

Dlaczego warto jeść banany?

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Banany są tanim i łatwodostępnym owocem, który bez żadnego problemu znajdziemy w każdym sklepie. Czy wiesz, jakie drzemią w nich wartości odżywcze? Lista prozdrowotnych zalet tych żółtych owoców jest naprawdę bardzo długa. Mało kto wi

Niepozorny banan często jest przez nas pomijany. Jest to błąd, ponieważ ten owoc jest prawdziwą skarbnicą cennych dla zdrowia witamin i składników odżywczych. Co się stanie, gdy codziennie przez miesiąc będziemy jeść dwa banany dziennie? Śpieszymy z odpowiedzią.

Bogactwo prozdrowotnych składników

Banany są źródłem cennych dla naszego organizmu pierwiastków. Zawierają m.in. cynk, selen, magnez, fluor oraz jod. Są również bogatym źródłem potasu. Jakie zalety płyną z jedzenia bananów?

Zawarty w bananach potas działa odwadniająco. Regularne spożywanie tego składnika, sprawia, że w naszym organizmie nie będzie zatrzymywać się woda. Dodatkowo pomaga on w normalizacji ciśnienia krwi.

Kolejnym cenny składnikiem banana jest pektyna. Powód? Obniża ona poziom złego cholesterolu z krwi i pomaga oczyścić nasz organizm z toksyn. Substancja jest szczególnie pomocna dla osób, które walczą z cukrzycą. Jakie są inne zalety banana?

Pomoc w walce z bólem miesiączkowym

Okazuje się, że banany mogą również przynieść ukojenie w walce z uciążliwym bólem miesiączkowym. Dzieje się tak, ponieważ zawierają w sobie witaminę B6, która pozwala nieco łagodzić uciążliwy stan.

Żółte owoce powinny się również znaleźć w diecie osób, które cierpią na chorobę wrzodową. Ich miękka struktura nie podrażni żołądka, a zawarte w nich składniki sprawią, że zwiększy się w nim produkcja śluzu. Czy są jakieś przeciwskazania do spożywania bananów?

Przeciwskazania do jedzenia bana

Pomimo niewątpliwych zalet nie sięgać po banany. Owoce te mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinny się znajdować w diecie osób borykających się z cukrzycą.

[EMBED-19]

Te żółte owoce nie są również zalecane osobom, które są na tzw. diecie zasadowej. W tym przypadku warto skonsultować się wcześniej z odpowiednim specjalistą - lekarzem lub dietetykiem.

Polecamy również przepis na wzmacniający napój bananowy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: medonet/ fitness.wp/ stalowezdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

liscie laurowe

Zdrowie

Niezwykły przepis na wyjątkowy olej z liści laurowych

Czytaj więcej >
jajka

Zdrowie

Dlaczego warto jeść 2 jajka dziennie?

Czytaj więcej >
kawa

Zdrowie

Czego nie powinno się dodawać do kawy?

Czytaj więcej >
Olej z wiesiołka

Zdrowie

Wyjątkowe zalety oleju z wiesiołka

Czytaj więcej >
Liście winorośli mają wiele zalet

Zdrowie

Piorunujące właściwości liści winorośli

Czytaj więcej >
poziomki

Zdrowie

Przepis na napar z liści poziomek

Czytaj więcej >