Smakosze.pl
wątróbka

Canva / Slatan

Dlaczego wątróbka pryska podczas smażenia? Winny jest 1 błąd

25 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Aleksandra Proch

Podczas smażenia wątróbki zmagasz się z pryskającym na około tłuszczem? Prawdopodobnie przyrządzasz produkt w niewłaściwy sposób. Przypadkowe nakłucie mięsa podczas obróbki skutkuje strzelającym po kuchni, gorącym olejem. Jak skutecznie uniknąć takiego zjawiska?

Woda w połączeniu z rozgrzanym tłuszczem daje reakcję wręcz wybuchową. Za wszelką cenę należy unikać niezamierzonego przebicia wątróbki za pomocą widelca. Znajdujący się w mięsie płyn spada na rozgrzany olej, w efekcie czego pryska i może poparzyć kucharza. Nie należy także zapomnieć o bałaganie, jaki generuje to zjawisko.

Faworki Magdy Gessler

Zapłaciła prawie 100 zł za faworki od Gessler. Włączyła kamerę i powiedziała co o nich myśli

CZYTAJ DALEJ

Jak zapobiec pryskaniu wątróbki podczas smażenia? W pierwszej kolejności zapomnij o przewracaniu mięsa widelcem. Najlepiej użyć do tego celu specjalnych, kuchenny szczypiec odpornych na działanie wysokiej temperatury lub drewnianej łopatki. Z takimi przyrządami kuchennymi smażenie wątróbki stanie się proste i bezproblemowe.

Jakie jeszcze błędy popełniamy podczas smażenia wątróbki?

Jak wspomnieliśmy powyżej, głównym winowajcą pryskania podczas smażenia wątróbki jest woda w zetknięciu z gorącym tłuszczem. Wiemy już co zrobić, aby woda z wątróbki nie wydostała się na zewnątrz. To jednak nie jedyna droga, którą może ona trafić na patelnię.

Wątróbkę przez smażeniem należy dokładnie osuszyć. Najlepiej zrobić to z pomocą ręcznika papierowego. Oczyść produkt z błon i zanieczyszczeń, osusz i dopiero potem połóż na rozgrzany tłuszcz. Ten mały szczegół może zaoszczędzić masy kłopotów.

Istotne w temacie przyrządzania wątróbki jest samo jej smażenie. Pozwól każdemu kawałkowi dobrze zrumienić się z jednej strony, zanim przewrócisz go na drugą. Nie ma potrzeby przekładania mięsa na prawo i lewo. Dzięki temu unikniesz nie tylko pryskania, ale też zachowasz całą apetyczną wilgoć we wnętrzu wątróbki.

Przygotowanie idealnej wątróbki krok po kroku

Wątróbkę starannie oczyść, w razie potrzeby pokrój na mniejsze kawałki. Mięso przełóż do miski z mlekiem tak, aby całe było przykryte płynem. Dzięki takiej kąpieli wątróbka stanie się delikatna i straci swój gorzkawy posmak.

Zamarynowaną w mleku wątróbkę starannie osusz ręcznikiem, a następnie obtocz w mące. Smaż ją na sporej ilości porządnie rozgrzanego tłuszczu. Unikaj wrzucania zbyt dużej partii na raz. Każdy kawałek powinien mieć możliwość szybkiego i mocnego zrumienienia się, aby zachować w sobie apetyczną soczystość.

Wątróbkę przyprawiaj solą dopiero przed zdjęciem jej z patelni. Solenie na wcześniejszym etapie skutkować będzie twardym i niesmacznym mięsem. Samo smażenie powinno być możliwie krótkie. Przeciągnięta wątróbka wyjdzie sucha i z pewnością nikomu nie posmakuje.

Na łamach Smakoszy prezentowaliśmy przepis na wyśmienitą klasyczną wątróbkę. Oryginalny przepis na to danie podaje ciekawą alternatywę dla jabłka.

Canva / zeleno

Canva / zeleno

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Aleksandra ProchAutor

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

zupa pomidorowa

Porady

Kiedy najlepiej dodać przecier do zupy pomidorowej? Właściwy moment ma ogromne znaczenie

Czytaj więcej >
jajko na twardo

Porady

Jajko na twardo możesz ugotować bez wody. Ten trick stał się światowym fenomenem

Czytaj więcej >
boczek

Porady

Babcia Stasia zawsze gotuje boczek w łupinach cebuli. Wychodzi idealnie miękki i soczysty

Czytaj więcej >
Okrasa do pierogów jest ważna

Porady

Jest równie ważna jak ciasto i farsz. 4 najlepsze okrasy do pierogów

Czytaj więcej >
Rosół gotujemy bez przykrycia

Porady

Dlaczego najlepsi kucharze gotują rosół bez przykrycia? Powód jest arcyważny

Czytaj więcej >
Katarzyna Bosacka, warzywa

Porady

Oj dostało się Bosackiej. A radziła tylko w sprawie zakupów i oszczędzania

Czytaj więcej >