Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dodajesz olej do gotującego się makaronu? Błąd może sporo kosztować
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 30.05.2023 15:08

Dodajesz olej do gotującego się makaronu? Błąd może sporo kosztować

gotowanie makaronu
Canva

Gotowanie makaronu wydaje się banalnie proste. Często do wody dodajemy olej. Niestety jest to poważny błąd, który wcale nie zapobiega sklejaniu się makaronu. Na dodatek ma też wpływ na smak całego dania. 

Makaron - prosty i tani pomysł na obiad

Makaron jest produktem bardzo popularnym na całym świecie. Na jego bazie robimy wiele pysznych dań. Dodajemy go do zup, sosów i zapiekanek. Gotowanie makaronu wydaje się niesłychanie proste. Jednak podczas tej czynności zdarza nam się popełniać błąd, który może nas słono kosztować.

Przy gotowaniu makaronu musimy pamiętać o odpowiedniej ilości wody, soli i czasie gotowania. Podczas tego procesu wiele osób jako konieczność uważa dodanie oleju do wody. Robisz tak i ty? To błąd. Zrezygnuj z tej czynności. Ona psuje wiele w przygotowywanym daniu.

Gwiazda disco polo zdradziła, jak schudła. Fani nie są jednak zachwyceni

Nie dolewaj oleju do gotującego się makaronu

Wiele osób wlewa olej do gotującego się makaronu, bo chce zapobiec sklejaniu się nitek. Jednak olej nie ma wpływu na to, czy makaron się sklei, czy nie. Jeśli więc chcesz zapobiec sklejaniu się klusek, wybierz po prostu większy garnek i dolej więcej wody.

Dodanie oleju do gotującego się makaronu, sprawia, że będzie on na powierzchni tłusty. Co gorsze, olej sprawi, że makaron nie połączy się idealnie z sosem czy z zupą. A przecież tego nie chcemy. Zależy nam, by smaki idealnie się poprzenikały. Dlatego nie należy dolewać oleju do gotującego się makaronu.

Makaron al dente, czyli idealnie sprężysty

Warto gotować makaron al dente, czyli tak, by po ugotowaniu był sprężysty i stawił lekki opór zębom. Nie może być on rozgotowany i rozpadać się w ustach. Dlatego makaron wrzucamy do gotowania, gdy woda osiągnie temperaturę wrzenia. Wodę należy posolić, a makaron mieszać co jakiś czas w czasie gotowania. 

Gdy woda ponownie zacznie się gotować, zmniejsz ogień i na niewielkim płomieniu gotuj makaron od 5 do 12 minut. Makaron zapewni nam dawkę węglowodanów, błonnika i dostarczy nam energii. Pisaliśmy o niezwykłym obiedzie z makaronem. Radziliśmy też, w jaki sposób odcedzać makaron.

makaron