Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Restauracje > Duży wzrost cen w restauracjach
Renata Materlińska
Renata Materlińska 30.10.2021 02:00

Duży wzrost cen w restauracjach

Kolejne podwyżki cen
canva/Prostock-Studio

Posiłek zjedzony poza domem niewątpliwie jest przyjemnością. Chociaż ostatnio, coraz mniejszą. Nastąpił bowiem duży wzrost cen w restauracjach. Wynika on między innymi z podwyżek cen produktów spożywczych. Wygląda na to, że coraz rzadziej będzie stać nas na takie wyjścia. Eksperci wnioskują, że w najbliższych miesiącach czeka na nas dalszy wzrost cen.

Przyjemnie jest raz na jakiś czas nie gotować, tylko wyjść na obiad czy kolację do restauracji albo zamówić smaczny posiłek do domu. Niestety, rosnąca inflacja ma też wypływ na branżę gastronomiczną. Zwłaszcza że to właśnie żywność jest w ostatnim czasie jednym z tych segmentów, w którym ceny idą najszybciej w górę. Drożeje też benzyna, a więc transportu, co również podnosi koszty branży gastronomicznej.

Wzrost cen w restauracjach

Jak podaje portal Buisness Insider, w październiku średnia cena zamówienia z dostawą wynosiła 63,7 zł. Jest to ponad 10 proc. więcej niż w zeszłym roku i ponad 20 proc. więcej w porównaniu do ceny z 2019 roku. Wskazuje to na ogólny wzrost cen w restauracjach.

Na podwyżki w branży gastronomicznej duży wpływ ma galopująca inflacja, ale też wcześniejsze lockdowny. Wiele restauracji przez wiele miesięcy nie działało wtedy w trybie stacjonarnym, co obniżyło zyski ich właścicieli.

Nowe menu, nowe ceny

Restauratorzy przerzucają koszty prowadzenia biznesu na klientów. By nie zniechęcać ich bezpośrednimi podwyżkami, zwykle podnoszą ceny, zmieniając jednocześnie menu.

Jak powiedział Rzeczypospolitej przedstawiciel branży gastronomicznej — Klienci nie lubią podwyżek, więc najlepszym pretekstem jest zmiana menu i nowe dania — wytłumaczył.

Niestety, zapowiada się, że inflacja w najbliższym czasie będzie rosnąć. Potwierdzają to również eksperci, na których powołuje się portal Business Insider. W ich ocenie w najbliższych miesiącach powinniśmy spodziewać się dalszych podwyżek. Musimy więc liczyć się z dalszymi podwyżkami nie tylko w gastronomii.

Na naszych stronach często informujemy o aktualnej sytuacji na rynku. Niedawno przekazywaliśmy wam fatalne informacje o cenach produktów spożywczych, a także pisaliśmy o podwyżkach oleju rzepakowego.

danie z restauracji
danie z restauracji

Źródło zdjęcia: canva/sodar99

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: businessinsider

Zapraszamy na nasz Instagram