Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Dzisiaj zmiana czasu. Tego przed snem nigdy nie jedz, skutek jest opłakany
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 27.10.2024 12:11

Dzisiaj zmiana czasu. Tego przed snem nigdy nie jedz, skutek jest opłakany

zmiana czasu
fot. youtube.com/AndreyMorozov

Zmiana czasu to godzina snu dłużej lub krócej, ale też poważne konsekwencje dla naszego cyklu spania w kolejnych dniach. Odpowiednia wieczorna dieta może pomóc lub zaszkodzić naszej wieczornej rutynie. A to przełoży się na samopoczucie w dzień.

Zmiana czasu

W 2024 roku to w nocy z 26 na 27 października przypadł moment cofnięcia zegarów. Cieszymy się zawsze z jednej godziny snu ekstra tego dnia, nie pomni konsekwencji. 

A są one takie, że przez kilka kolejnych dni moment, który odczuwamy jako północ, przypadał będzie o 23. Pobudka o ósmej zaś to dawna siódma – jeśli nie uśniemy odpowiednio wcześnie, będziemy o godzinę bardziej niewyspani.

budzik

W mięsnym kosztuje grosze, a Polacy je pomijają. Na tym składniku zrobisz najlepszy rosół

Czego nie jeść przed snem

Tym bardziej ważne, zwłaszcza przy jesiennej zmianie czasu, by dołożyć starań co do właściwego przygotowania naszego organizmu do snu. Jest wiele technik, które w tym pomagają. Jedzenie jest ważną częścią procesu.

Po pierwsze więc, zastanówmy się, z czego zrezygnować. Na liście jest oczywiście kawa, o której pobudzających właściwościach powszechnie wiadomo. Można zakładać, że niewiele rozsądnych osób pije ten napój wieczorem. Niektórzy twierdzą, że na nich on nie działa – jednak po prostu nie dostrzegają, że pobudza organizm w niewidoczny dla nich sposób.

Zrezygnuj z herbaty i słodyczy przed snem

Na liście używek, przed którymi ostrzegamy, jest jednak także herbata. Zawarta w niej teina to po prostu trochę inna postać kofeiny. Mocna herbata ma więc dla organizmu podobnie stymulujące właściwości jak kawa.

Unikamy też, co oczywiste, alkoholu – który, choć działa nasennie, obniża jakość snu, a także cukru, którego spożycie natychmiast wyrzuca do krwiobiegu mnóstwo energii. Sięgnijmy za to po nabiał, który zawiera nasenną melatoninę. Można na kolację zjeść także banana – źródło potasu i magnezu, które to mikroelementy pomagają rozluźnić mięśnie.

Po zmianie czasu na zimowy funkcjonujemy dłużej w popołudniowej ciemności. Warto więc wprowadzić do diety więcej witaminy D, nazywanej witaminą słońca. Można kupić ją w postaci suplementu diety, jednak są przecież naturalne źródła. Sięgajmy więc częściej po ryby – tłustsze okazy na obiad, a także śledzie czy tuńczyka z puszki. Witaminę taką zawiera także żółtko jajka, a z opcji wegetariańskich – grzyby.

Wypróbuj też sposób na jajka na miękko i sałatkę gyros.

dieta witaminy D