Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ekspertka wytknęła Polakom błąd w jedzeniu lodów. “Fatalne zachowanie”
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 23.05.2023 14:40

Ekspertka wytknęła Polakom błąd w jedzeniu lodów. “Fatalne zachowanie”

lody w cukierni
Canva / yudaman ; Instagram @irenakaminskaradomska

Czy można w niewłaściwy sposób spożywać lody? Choć takie stwierdzenie może być zaskakujące, okazuje się prawdziwe. Irena Kamińska-Radomska, strażniczka zasad savoir vivre stanowczo potępia spożywanie tego deseru na ulicy. W jej opinii podobne zachowanie jest skrajnie nieeleganckie.

Lody przedmiotem sporu

W letnim sezonie na ulicach i w parkach roi się od budek z lodami. Spragnieni słodkiej ochłody spacerowicze chętnie zamawiają popularny przysmak. Okazuje się jednak, że takie ekscesy są dla niektórych osób nie do pomyślenia. Z całą pewnością potępia je Irena Kamińska- Radomska.

Irena Kamińska- Radomska na co dzień jest ekspertką od spraw protokołu i etykiety. W Polsce rozpoznawalność zdobyła dzięki udziałowi w programie Project Lady, w którym uczyła zbuntowane nastolatki właściwego zachowania. Po zakończeniu emisji swoją wiedzę nadal chętnie przekazuje za pośrednictwem internetu. Jej powyższe zdjęcie pochodzi z jej oficjalnego profilu w portalu Instagram.

Lewandowska robi pierogi z luksusowej maki. Kosztuje nawet 60 zł za kilogram

Czy jedzenie lodów publicznie jest nieodpowiednie?

Chyba każdy z nas choć raz w życiu skusił się na zakup lodów na wynos. Nałożony do wafelka deser uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Jak dowiadujemy się w filmiku Kamińskiej- Radomskiej zajadanie go na mieście jest bardzo źle widziane

Nie wyobrażam sobie eleganckie osoby, która zajada się takim oto lodem

-mówi ekspertka pozując ze znanym smakołykiem.

Według niej oblizywanie deseru jest bardzo nie na miejscu. Na szczególne potępienie zasługuje taka czynność zwłaszcza w ładnych i zadbanych terenach zielonych, jak chociażby warszawskie Łazienki Królewskie. Nie wiemy, czy nagana należy się tylko osobom dorosłym, czy wszystkim bez wyjątku.

Przecież to jest fatalne zachowanie

-oburza się strażniczka etykiety.

Kamińska- Radomska zaznacza, że odpowiednią ogładą mogą pochwalić się mieszkańcy Francji. Według niej w tym właśnie mieście podobne widoki są nie do pomyślenia. Francuzi zdają się nie spożywać nic poza miejscami do tego przeznaczonymi

Oni nigdy nie jedzą gdzieś na ulicy, idąc, na zasadzie fast foodu

-chwali ten naród.

W komentarzach pod filmikiem zawrzało. Część osób, zapewne uważających się za te eleganckie, popiera zdanie ekspertki. Inni zaś stanowczo sprzeciwiają się wprowadzaniu kulturalnego terroru. Trudno im się zresztą dziwić.

Zaczyna Pani odrobinkę odlatywać. Jest XXI wiek, żyjemy w pędzie, jemy w pędzie

-pisze jedna z komentujących

Nie popadajmy z paranoję i skrajności, można czysto i z klasą zjeść loda na ulicy tak samo jak totalnie bez klasy nie umieć się zachować w restauracji

-dodaje kolejna internautka.

Nie zabrakło także głosów osób, które na co dzień mieszkają w Paryżu lub na jego obrzeżach.

Mieszkam obok Paryża i to jest normalne, że w Paryżu je się na ulicy. (…)Przecież prawie w każdych parkach można kupić lody i niby później gdzie mam iść go zjeść. Ta pani już za bardzo odleciała

-czytamy w jednej z takich wypowiedzi.

Przyznać trzeba, że Kamińska- Radomska dolała oliwy do ognia. Z jej słów można wywnioskować, że spożywanie nie tylko lodów, ale też innego jedzenia na ulicy jest nie do pomyślenia. W obecnych zabieganych czasach trudno byłoby przecież takiego obyczajowego skandalu uniknąć. Ciekawi jesteśmy, co o tym myślą nasi czytelnicy.

Jak należy spożywać lody w sposób kulturalny?

Wiemy już, że wedle niektórych osób jedzenie losów na ulicy jest nie do pomyślenia. Nie znaczy to jednak, że w cukierniach panuje wolna amerykanka. Jeśli zamówicie deser podany w pucharku lepiej miejcie się na baczności. W tym temacie bardzo łatwo o obyczajowe faux pas.

Irena Kamińska- Radomska ma ugruntowane zdanie na ten temat. Nawet jedzenie lodów w pucharku rządzi się ściśle określonymi prawami. Deser powinien być podany w naczyniu ustawionym na małym talerzyku. Do konsumpcji wymagana jest oczywiście łyżeczka o odpowiednim, płaskim zakończeniu.

Po zjedzeniu podanych nam lodów łyżeczkę należy odłożyć na talerzyk. Nie do pomyślenia byłoby pozostawienie jej na sztorc w pustym pucharku.

Nie wypada zostawiać sztućca w głębokim naczyniu

-poucza specjalistka.

Czy przestrzegacie wszystkich niezbędnych zasad, kiedy raczycie się lodami?

Prawdziwy skandal to cena lodów w niektórych popularnych miejscach. Smaczny i zdrowy lodowy deser możesz łatwo przygotować w swoim domu.

Źródło: Instagram @irenakaminskaradomska

Tagi: lody fast food