Smakosze.pl
Pomidory urosną jak na drożdżach

Canva / orcearo / Kim_white

Fantastyczny, naturalny nawóz do pomidorów, który podwaja zbiory

10 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Pomidory z własnego ogródka wyrosną o wiele bardziej okazałe, jeśli użyjemy odpowiedniego nawozu. Niezawodną miksturę przygotujemy bez najmniejszych problemów w domowym zaciszu. Wykorzystamy w niej między innymi mleko.

Nie da się ukryć, że pomidory są jednym z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Nie bez powodu liczne grono smakoszy decyduje się na samodzielną uprawę w domowych warunkach. W takim przypadku warto sięgnąć po niezawodny nawóz.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Prosty w przygotowaniu nawóz na pomidory

Pomidory często goszczą na naszych stołach. Przygotowujemy z nich rozmaite potrawy. W jednym z wcześniejszych artykułów wspominaliśmy o prosty przepisie na potrawkę w stylu leczo. Dziś nasza uwaga skupi się na uprawie pomidorów.

Bez wątpienia pomidory z własnej uprawy są powodem do dumy. Każdy, kto para się domowym ogrodnictwem, oczekuje obfitych zbiorów. Warto wesprzeć pomidory wyjątkową miksturą, która dostarczy im wielu cennych składników odżywczych.

Nawóz na pomidory można z łatwością przygotować w domowych warunkach. Sklepowe specyfiki będą zbędne. Mikstura w znacznej mierze będzie bazowała na mleku. Co dokładnie jest nam potrzebne?

  • 1 l mleka

  • 9 l wody bez chloru

  • 10 kropli jodu

  • pół łyżeczki kwasu borowego

Sałatka coleslaw

Przepis na kultową surówkę Colesław

CZYTAJ DALEJ

Sprawdzony nawóz sprawi, że pomidory wyrosną znacznie lepiej

Na początku jedną szklankę wody podgrzewamy w czajniku. W jej pozostałej części mieszamy mleko. Podgrzaną wodę łączymy z kwasem borowym. Mieszankę dodajemy do mlecznego roztworu.

Całość wzbogacamy o jod i starannie mieszamy. Nawóz jest już gotowy. Najlepiej stosować go w formie oprysku. Wówczas składniki odżywcze sprawnie przenikną do roślin przez ich liście.

Pomidory odżywione taką mieszanką będą bardziej odporne na działanie szkodników oraz niekorzystne warunki. Tym samym ich owoce wyrosną bardziej okazałe. Warto przygotować się zawczasu do zbiorów. Gody uwagi jest także artykuł wyjaśniający, dlaczego liście pomidorów powinny być zrywane.

Pomidory

Pomidory

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Smak Dnia

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje w

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >
Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować flaczki, by nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >
Drewniane łyżki

Porady

Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?

Czytaj więcej >