Smakosze.pl
Lody z automatu

canva.com/Gagliardi Photography; Kanawa_Studio, Getty Images Signature

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

20 Lipca 2021

(Ostatnia zmiana: 29 Lipca 2021)

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Lody z automatów są klasyką wakacyjnego wyjazdu, a spacer po starym rynku danego miasta nie może się bez nich obejść. Najnowsze wyniki kontroli przeprowadzone przez sanepid pokazują, że ich jedzenie może wywołać dolegliwości żołądkowe. Badanie próbek wykazało, że w lodach znajdują się bakterie świadczące o niezachowaniu należytej higieny.

Lody włoskie nie sprawiają wrażenie niebezpiecznych - jadamy je na okrągło, będąc podczas urlopu i równie często kupujemy je swoim dzieciom. Niestety wystarczy mieć niewielkiego pecha, aby się zatruć.

Sanepid przeprowadził wyrywkowe kontrole obiektów oferujących lody z automatu usytuowanych w miejscowościach turystycznych, gdzie każdego sezonu przebywa mnóstwo turystów. W wielu próbkach wykryto bakterie świadczące o niezachowaniu należytej higieny.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Lody z automatów mają tragiczne wyniki kontroli sanepidu

- Do kontroli wytypowano 50 obiektów zlokalizowanych w miejscach zwiększonej obecności turystów. Do badań mikrobiologicznych pobrano łącznie 250 próbek z 50 partii lodów z automatu - przekazała we wtorek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

Rzecznika wyjaśniła, że badania prowadzone są pod kątem bakterii chorobotwórczych Salmonella i Listera monocytogenes oraz mikroorganizmów wskaźników, czyli bakterii Enterobacteraceae.

Zupa kurkowa

Zupa kurkowa wg przepisu Magdy Gessler

CZYTAJ DALEJ

To właśnie podwyższona ilość tych ostatnich bakterii spowodowała, że sanepid podjął zdecydowane kroki, mające na celu ochronę konsumentów. Mikroorganizmy te naturalnie występują w jelitach ludzi, jednak spożycie ich wraz z jedzeniem przez osobę z obniżoną odpornością może doprowadzić do chorób układu pokarmowego.

Decyzja o zakazie produkcji i sprzedaży lodów

Na podstawie wyników kontroli, sanepid podjął decyzję o zakazaniu produkcji i sprzedaży lodów z automatu w 16 lokalach. Postanowienie obowiązuje do momentu, gdy personel przejdzie dodatkowe szkolenia, a wyniki badań produktów ponownie okażą się poprawne.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych informacji kulinarnych, sprawdź, co jeszcze dla ciebie przygotowaliśmy. W tym artykule opisujemy nietypowy sposób na pierogi po lubelsku, które w farszu zawierają świeże liście mięty. Ten tekst poświęcony został kiszonkom - czy można jeść je na pusty żołądek?.

Kapłan tłumaczy, że wykrycie obecności bakterii Enterobacteriaceae świadczy o złym poziomie utrzymania higieny przez personel, a także niewłaściwie przeprowadzanym czyszczeniu oraz dezynfekcji zakładów.

Jak poinformowano media, kontrole będą dalej przeprowadzane niezależnie od wyników przyszłych badań. Jeśli więc masz wątpliwości co do czystości danego miejsca, lepiej zrezygnuj z jedzenia lodów.

Lody z automatu

Źródło: canva.com/albertogagna, Getty Images Signature

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: polsatnews.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >

Dieta

Jakie produkty warto zjeść tuż przed pójściem spać?

Czytaj więcej >