Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Filet z kurczaka ma białe ślady? Z tego powodu nie powinieneś go jeść
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 30.01.2024 15:43

Filet z kurczaka ma białe ślady? Z tego powodu nie powinieneś go jeść

pierś z kurczaka surowa
Canva

Białe pręgi na mięsie z piersi kurczaka to nie najlepszy objaw. Warto więc oglądać filety drobiowe przed zakupem. Jeśli dostrzeżemy białe paseczki wzdłuż włókien, lepiej poszukajmy innego kawałka.

Mięso z kurczaka – najpopularniejsze w Polsce

Białe mięso drobiowe to najchętniej spożywany w Polsce produkt z tej kategorii. Wydaje się, że do ważnych powodów należy tu cena. Kurczęta hodowane przemysłowo trafiają do rzeźni szybko, ich mięso jest więc tanie w produkcji.

Tymczasem konsumenci je uwielbiają. I zasłużenie, bo pierś kurczaka ma liczne zalety. Po pierwsze, jest bardzo bogata w białko i niezwykle chuda. Ten korzystny stosunek białek do tłuszczów sprawia, że jest to częsta podstawa dietetycznych posiłków, zarówno na dietach sportowych, jak i prozdrowotnych.

kurczak rozbity

Gwiazdor zjadł w restauracji Lewandowskiego. Po tym co "wcisnął" mu kelner dosadnie zareagował

Zdrowe mięso z kurczaka

Oprócz jego dietetycznej relacji makroskładników, także i mikroelementy dają powód, by jeść czasem fileta z kurczaka. Zawiera on witaminy z grupy A, C, D, E i K oraz sód, fosfor czy potas. Warto sięgnąć po te składniki odżywcze.

Ale, jak się okazuje, sięgać należy ostrożnie. Kiedy bowiem wyjmujemy opakowanie piersi ze sklepowej lodówki, przyjrzyjmy się mu dokładnie. Tym, co powinno zwrócić naszą uwagę, są białe paski na powierzchni mięsa.

Za dużo tłuszczu w filecie

Sprawa wydawałaby się banalna. Białe paski na piersi z kurczaka to po prostu tłuszcz. Rzecz jest jednak bardziej skomplikowana. Wydawać by się bowiem mogło, że po wykrojeniu tego, co białe, mamy znów wyfiletowanego i odtłuszczonego kurczaka. To jednak nie do końca prawda.

Okazuje się bowiem, że to raczej objaw głębokiego przetłuszczenia kurczaka. Mięso, które powinno zawierać poniżej 4 proc. tłuszczu, może w takim wypadku mieć go nawet dwa razy więcej. Nie dość na tym, przerost taki odbywa się kosztem części dobroczynnych składników odżywczych jedzenia. Taki nadmiar tłuszczu jest wynikiem przyspieszonego w hodowli wzrostu kurczaka, u którego dochodzi do tzw. dysmorfii mięśni. Tracą one wtedy swoje właściwości – zarówno użytkowe, jak i spożywcze. Warto więc poszukać innego okazu piersi. Najlepiej – wśród produktów z hodowli ekologicznych.

Wypróbuj też przepisy na kurczaka z foremek i kremowe ciasto bez oleju, cukru i mąki.

kurczak na tacce