Smakosze.pl
Niebezpieczna roślina

Wikimedia Commons, Daderot

Groźna roślina na polskich łąkach

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Niebezpieczne rośliny są w Polsce, wbrew pozorom, bardzo rozpowszechnione. Wszyscy wiemy, że barszcz Sosnowskiego może wywoływać silne obrażenia, dlatego unikamy jej w czasie lata. Okazuje się, że szczwół plamisty jest równie niebezpieczny - po przypadkowym spożyciu powoduje silne zatrucie.

Latem szczególnie dużo mówi się o groźnych roślinach, które spotkać można nie tylko na leśnych łąkach, lecz również w przydrożnych rowach czy ścieżkach. W niektórych przypadkach, takich jak barszcz Sosnowskiego, nawet przechodzenie obok może być niebezpieczne. 

Dlatego tak ważna jest edukacja na temat zagrożeń, jakie mogą nas spotkać na zwykłym spacerze - szczególnie dzieci powinniśmy uczulać, z uwagi na ich ogromną ciekawość i często brak świadomości ryzyka. Niżej pokazujemy kolejny gatunek, którego należy unikać. 

Roślina zagrażająca zdrowiu

Szczwół plamisty jest nazywany także pietrasznikiem plamistym, świńską wszą czy psią pietruszką. Znaleźć ją można w praktycznie każdym miejscu z dużą wegetacją - polany, łąki czy przydrożne rowy, więc należy cały czas zachować sporą uwagę.

We wnętrzu szczwołu plamistego znajdują się takie substancje, jak: koniina, cykutyna, kwas mrówkowy oraz masłowy - choć każda z nich jest trująca, to koniina stwarza największe ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu, a w najcięższych przypadkach nawet śmierci.

Trujące substancje obecne są w każdej części rośliny, więc kontakt zarówno z liśćmi, łodygami, kwiatami czy korzeniami nie jest wskazany. Co więcej nawet ususzony materiał roślinny jest toksyczny, jednak moc suszu jest mniejsza, niż u świeżej rośliny. 

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, co ma do powiedzenia o cenach nad polskim morzem znany youtuber. Ten tekst poświęcony został AgroUnii, która krytykuje dostępne w sklepach sieci Biedronka warzywa.

Źródło: wikimedia commons

Objawy zatrucia szczwołem plamistym

Zatrucie następuje po spożyciu rośliny lub jej soków - samo dotknięcie rośliny nie jest niebezpieczne, o ile pamięta się o dokładnym umyciu dłoni. Po zjedzeniu, pierwsze objawy mogą wystąpić już po 30 minutach, lecz bywają przypadki, w których działanie toksyn widoczne jest dopiero po kilku godzinach. 

Najczęściej w razie zatrucia występują drżenie rąk, rozszerzone źrenice, ból mięśni, utrata mowy, ślinotok, uczucie pieczenia w przewodzie pokarmowym, spadek rytmu serca i jego przyspieszenie, konwulsje oraz utrata przytomności.

Niestety do dzisiaj nie wynaleziono żadnego antidotum na szczwół plamisty, lekarz więc może przeprowadzić jedynie leczenie objawowe i reagować na konkretne symptomy. Specjalista może zabezpieczyć drogi oddechowe, aby zapobiegać trudnościom w oddychaniu, a także podawać leki antydrgawkowe w razie ich wystąpienia. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: medonet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ug

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >