Smakosze.pl
Ile filiżanek kawy można wypić w ciągu dnia?

Canva/prasboonwong

Ile filiżanek kawy można wypić w ciągu dnia?

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Amatorzy kawy często tak uwielbiają ten napój, że nie kontrolują, w jakich ilościach ją piją. Wielu z nas sięga po nią nie tylko rano, by się pobudzić, ale również w ciągu dnia, gdy czujemy spadek energii. Lekarze jednak ostrzegają, by nie

Kawa jest napojem, bez którego wiele osób nie  wyobraża sobie poranków. Niektórzy są wręcz od niej uzależnieni. Często po wstaniu z łóżka pierwsze kroki kierujemy do kuchni, by zaparzyć aromatyczną kawę i pobudzić się do działania.

Czy kawa jest zdrowa?

Często nie zdajemy sobie sprawy z drogocennych właściwości kawy. Tymczasem najnowsze badania rozprawiają się z wszelkimi mitami związanymi z tym czarnym napojem i udowadniają, że osoby, które regularnie piją kawę, mają mniejsze szanse na zachorowanie na nowotwory wątroby.

Co więcej, kawa zawiera antyoksydanty zwalczające wolne rodniki, uszkadzające komórki organizmu. Dzięki jej piciu dłużej możemy więc cieszyć się napiętą i jędrną skórą oraz w pewnym stopniu ograniczyć wypadanie włosów

Udowodniono również, że picie dokładnie trzech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć o ok. 30% szansę na zachorowanie na Alzhaimera i Parkinsona. Jej regularne spożywanie wiąże też z  mniejszym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny u osób z cukrzycą typu 2.

Czy kawa szkodzi?

Choć picie kawy ma wiele zalet, istnieją osoby, które powinny wystrzegać się tego napoju. Ponieważ ma ona bardzo niskie pH, wypita na czczo mocno pobudza wydzielania kwasu solnego w żołądku. Może więc sprzyjać powstawaniu wrzodów żołądka i zaostrzać objawy choroby refluksowej. Z kawy powinny więc zrezygnować wszystkie osoby zmagające się z chorobami przewodu pokarmowego.

Ten czarny napój ma też działanie moczopędne, wypłukuje więc wodę z organizmu. Pijąc duże ilości kawy, należy regularnie uzupełniać magnez. Przesada w piciu kawy może doprowadzić też do odwodnienia, jeśli nie uzupełniamy w międzyczasie innych płynów.

Warto pamiętać, że kofeina jest uzależniająca, a sama kawa negatywnie wpływa na nasze uzębienie, gdyż je odbarwia. Niektórzy nawet po małej dawce kofeiny odczują senność, rozdrażnienie czy przyspieszone bicie serca. Takie osoby na pewno powinny zrezygnować z tego napoju. 

Źródło: 13758299 z Pixabay 

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Mimo że zalety picia kawy są imponujące, spożywanie jej w nadmiernych ilościach może nam mocno zaszkodzić. Jednak sugestie, co do tego, ile jej filiżanek dziennie można wypić, zmieniały się na przestrzeni lat. 

Obecnie zakłada się, że spożycie kofeiny w ciągu dnia nie powinno przekraczać 400 mg, co daje nam równowartość 5 filiżanek dziennie. Optymalną liczbą jest więc około 3 do 5 kubków małych czarnych na dobę, u kobiet w ciąży najbezpieczniej pozostać przy jednym kubku dziennie. 

Warto jednak pamiętać, że według innych badań picie więcej niż 4 filiżanek może zmniejszyć gęstość kości nawet o 4%, choć nie wpływa to na częstotliwość ich złamać. Dlatego najbezpieczniejszą opcją wydaje się być liczba 3 kubków kawy w ciągu dnia.

Jeśli chcesz ograniczyć picie kawy w ciągu dnia, zapoznaj się z artykułem, w którym sugerujemy jej najlepsze i najzdrowsze zamienniki. Możesz też sprawić, by była znacznie zdrowsza, dodając do niej odpowiednie dodatki.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl, centrummedyczne.info

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika MikaAutor

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

omlet

Porady

Jak zrobić wyrośnięty i puszysty omlet bez mąki?

Czytaj więcej >
nalewanie kawy

Porady

Jaki napój pić rano zamiast kawy?

Czytaj więcej >
suszone grzyby

Porady

Najgorszy błąd podczas suszenia grzybów

Czytaj więcej >
herbata

Porady

Dlaczego warto dodać do herbaty pieprz?

Czytaj więcej >
szarlotka

Porady

Jakie jabłka wybrać do szarlotki?

Czytaj więcej >
Jakie mięso na rosół?

Porady

Na jakim mięsie gotować rosół?

Czytaj więcej >