Jak czyścić i polerować zastawę stołową na błysk? Domowe rozwiązania
Za kilka dni święta, czas więc na końcowe przygotowania. Dlatego powiemy wam, jak czyścić i polerować zastawę stołową na błysk. Zdradzimy wam proste, domowe rozwiązania. Jedno z nich polega na użyciu pasty do zębów i miękkiej szmatki. Poznajcie też inne sposoby, dzięki którym naczynia będą lśniły, jak nigdy.
Niektóre naczynia myjecie w zmywarce, inne ręcznie. Jednak w obu przypadkach zdarza się, że talerze i szklanki nie są idealnie czyste i lśniące. Często pozostają na nich smugi i matowy nalot, co wynika np. z twardej wody albo niedokładnego spłukania.
Matowe naczynia niestety nie prezentują się ładnie na stole i mało zachęcają do jedzenia. Dlatego warto dołożyć starań, by przywrócić im blask. Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne i to bez użycia nadzwyczajnych środków.
Jak czyścić i polerować zastawę stołową na błysk?
Jeśli na szklankach czy kieliszkach zauważycie rysy, możecie spróbować je usunąć przy pomocy wybielającej pasty do zębów. Trzeba nałożyć jej trochę na miękką szmatkę i pocierać rysę, aż zniknie. W ten sposób dadzą się usunąć płytkie zarysowania. Głębsze niestety są trudne do zlikwidowania.
Kamień i osad z naczyń można usunąć przy pomocy szmatki zwilżonej w occie. Ewentualnie taką szmatką można owinąć naczynie i pozostawić je na kilka minut. Potem trzeba je dokładnie spłukać i wytrzeć do sucha. Uporczywe osady można zaś wyczyścić gęstą pastą z soli i octu. Wystarczy ją nałożyć na zabrudzenie, pozostawić na godzinę, a potem umyć i opłukać.
Szkło może ulec zmatowieniu pod wpływem długiego działania na nie gorącej wody. Lepiej więc myć je ciepłą wodą. Zmatowiałe szkło można namoczyć w wodzie z dużą ilością skórki z cytryny lub z dodatkiem kilku kropel amoniaku. Potem naczynia trzeba umyć z płynem do naczyń, dokładnie wypłukać i wypolerować.
Jeśli na naczyniach pojawią się odbarwienia, można je spróbować usunąć, namaczając je w gorącej wodzie z dodatkiem obierek z ziemniaków. Do polerowania szklanej zastawy należy użyć lekko zwilżonej szmatki z mikrofibry, bawełny lub irchy albo nylonowych rajstop. Najlepiej polerować naczynia, które już wyschły.
Kilka wskazówek dotyczących mycia naczyń
Naczyń ręcznie malowanych czy kryształowych nie należy myć w zmywarce. Może to bowiem usunąć dekoracje lub spowodować zmatowienie naczyń.
W zmywarce należy myć tylko te naczynia, które są przeznaczone do czyszczenia w ten sposób. Informację taką znajdziecie zwykle na naczyniu.
Myjąc naczynia w zmywarce, trzeba je delikatnie ustawiać na stojakach, uważając, by ich nie obić. Naczynia powinny też stać stabilnie, bo pod wpływem ciśnienia wody mogą się poprzewracać i stłuc.
Do mycia w zmywarce należy używać łagodnych detergentów oraz środków nabłyszczających. Do ręcznego mycia nie należy stosować szorstkich gąbek ani ściereczek. Mogą one bowiem porysować powierzchnię naczyń.
Z naszej strony dowiesz się też, jak wyczyścić sztućce, a także, jak usunąć kamień z czajnika.
Źródło zdjęcia: canva/Billion Photos
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Najbardziej soczyste siekane kotlety z kurczaka. Tajnym składnikiem jest majonez
Wielkanocne galaretki z kurczakiem i jajkiem. Zachwycają wybornym smakiem i pięknym wyglądem
Sprawdzony przepis na klops wielkanocny. Klasyka w najlepszym wydaniu
Źródło: krosno, brw