Jak długo powinno się gotować kapustę na gołąbki?
Chociaż gołąbki z pozoru nie należą do zbyt skomplikowanych dań, to warto poznać kilka tricków, które sprawią, że zawsze będziemy cieszyć się ich idealnym smakiem. Ogromne znaczenie w ich przyrządzeniu ma między innymi czas gotowania kapusty.
Jak długo powinno gotować się kapustę na gołąbki?
Kapusta jest prawdopodobnie najważniejszym składnikiem gołąbków. Zgodnie z przepisem należy ją najpierw umieścić w garnku z wrzątkiem. Powinien on dokładnie przykryć główkę warzywa.
Kolejnym krokiem jest gotowanie kapusty. Zdaniem ekspertów trzeba na to poświęcić dokładnie 10 minut. Po tym czasie należy ją wyciągnąć i przygotować do kolejnych czynności. Tak przygotowana kapusta będzie miękka i nie za bardzo rozgotowana.
Warto podkreślić, że chociaż najczęściej do przygotowania gołąbków używa się białej kapusty, to można użyć do tego również innych odmian tego warzywa m.in. kapusty włoskiej, pekińskiej lub nawet liści winogron. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przygotowując to danie?
Jak poradzić sobie z zawijaniem gołąbków?
Każdy doświadczony miłośnik kuchni doskonale wie, jak powinno się zabrać do tej czynności. Jednak być może czytają nas osoby, które dopiero zaczynają przygodę z gotowaniem i potrzebują cennych wskazówek w tym temacie.
Po wystudzeniu kapusty powinniśmy obrać ją z liści, a z każdego liście usunąć jego zgrubiałą część. Następnie musimy uformować farsz na małe kotlety, ułożyć na brzegu liścia i zawinąć tak jak krokiety. Poniżej podajemy przepis na klasyczny farsz na gołąbki.
Przepis na farsz na gołąbki
Składniki:
700 g mielonego mięsa
100 g ryżu
2 cebule
sól i pieprz do smaku
łyżeczka oregano
1/2 łyżeczki tymianku
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
Sposób wykonania:
Mięso mielone łączymy w misce z ugotowanym ryżem i startą na tarce cebulą. Masę doprawiamy do smaku przyprawami i formujemy z nich niewielkie kotlety, a następnie zawijamy w liście kapusty.
Gołąbki pieczemy przez około 60 minut w garnku wyłożonym liśćmi kapusty. Danie wybornie smakuje polane pomidorowym sosem.
Na naszej stronie znajdziecie również inne przepisy na gołąbki. Podawaliśmy m.in. recepturę na to danie autorstwa Jakuba Kuronia oraz wyjątkowy przepis Roberta Makłowicza.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: Radio Zet/ Kuchnia WP/ Kwestia Smaku