Jak doprawić grochówkę?
Mówi się, że najlepsza grochówka to taka, w której łyżka po wbiciu stoi bez żadnych problemów. Konsystencja zupy jest bardzo istotna, jednak najbardziej docenia się smak, który można uzyskać poprzez dodanie odpowiednich przypraw i składników. Najważniejszą przyprawą jest majeranek, bez której grochowa zwyczajnie nie wyjdzie. Niżej pokazujemy najlepszy przepis, aby wykonać ją z łatwością.
Grochówka na wędzonych żeberkach jest prawdopodobnie najlepszą zupą do podania, gdy za oknem jest szaro, zimno i mokro, a my potrzebujemy czegoś do rozgrzanie. Grochowa wspaniale syci, a także dostarcza wiele ważnych substancji odżywczych, które dają energię na cały dzień.
Majeranek w tej zupie gra bardzo ważną rolę i z przypraw to właśnie jego czuć najmocniej. Poza nim warto dodać do niej także tymianek, lubczyk, kminek, czosnek w proszku, oregano oraz bazylię. Pamiętaj, żeby nie wrzucić ich wszystkich naraz, lecz wybrać tylko kilka - zbyt dużo przypraw negatywnie wpłynie na smak.
Przepis na klasyczną grochówkę
Składniki:
-
2 szklanki łuskanego grochu
-
250 g wędzonych żeberek
-
1 marchewka
-
2 łodygi selera naciowego
-
1 por
-
3-4 gałązki pietruszki
-
500 g ziemniaków
-
1 i1/2 łyżki majeranku
-
2 liście laurowe
-
4 ziarna ziela angielskiego
-
100 g boczku wędzonego
-
2 cebule
-
sól
-
czarny pieprz
Gotowanie rozpocznij od namoczenia grochu w zimnej wodzie. Odstaw je na cały dzień, aby dobrze napęczniały. Po tym czasie odcedź go z wody, przepłucz, wrzuć do garnka oraz zalej dwoma litrami czystej wody. Dodaj pokrojone, obrane i umyte pora, pietruszkę oraz cebulę. Gotuj przez 30 minut.
Do wrzącej zupy wrzuć wędzone żeberka wieprzowe, liście laurowe i ziele angielskie. Marchewkę obierz, umyj i zetrzyj na tarce o grubych wprost do garnka. Resztę warzyw wyjmij z wywaru. Gotuj grochówkę do momentu, gdy mięso będzie wystarczająco miękkie, że będzie odchodzić od kości.
Na około 20 minut przed końcem gotowania wrzuć obrane, umyte i pokrojone w dużą kostkę kartofle, a także majeranek. Gdy pyrki staną się zupełnie miękkie, zupa jest gotowa do jedzenia. Smacznego.
Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się więcej o sposobie gotowania jarskich flaczków. Ten tekst zdradza przepis na wyborny rosół według Magdy Gessler.
Źródło zdjęcia: canva/bhofack2, Getty Images Pro
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: newsy.gotujmy.pl