Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak gotować bób, żeby nie był gorzki? Te 3 zasady są na wagę złota
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 21.06.2023 17:39

Jak gotować bób, żeby nie był gorzki? Te 3 zasady są na wagę złota

bób
Canva/Griffin24

Zaczyna się sezon na bób. Warto cieszyć się smakiem tego warzywa, które jest prawdziwą bombą witaminową. Zdziała cuda w naszym zdrowiu i samopoczuciu. Jednak w jaki sposób gotować bób, by nie był gorzki? Zdradzamy skuteczne sposoby.

Bób- ciesz się jego smakiem

Bób pochodzi z Afryki i z Azji Południowej, ale jest już uprawiany na całym świecie. Smakosze tego warzywa nie mogą się doczekać, kiedy się w końcu zacznie sezon na bób. Ten powoli się rozkręca. Warto włączyć to smaczne i zdrowe warzywo do swojego jadłospisu.

Bób jest prawdziwą bombą witaminową. Zawiera dużo białka i błonnika, do tego witaminy z grupy B, K, C oraz kwas foliowy. Oprócz tego dostarcza nam żelaza, manganu i fosforu. Jest polecany osobom z chorobą Parkinsona, wzmacnia też odporność, pomaga zwalczyć przeziębienia i infekcje oraz zapobiega anemii. W jaki sposób gotować bób?

Niebywałe, co Lewandowska dodaje do kawy. Niepozorny owoc ulepsza jej smak

Jak gotować bób, by nie był gorzki?

Zdarza się, że bób po ugotowaniu ma gorzki smak. Jak temu zapobiec? Jeśli zależy nam na delikatnym smaku, to wybierajmy młody bób. Jest on słodkawy i kruchy po ugotowaniu. Natomiast starszy bób będzie bardziej kremowy, ale też bardziej intensywny w smaku. Może mieć gorzkawy posmak, którego nie chcemy.

Pamiętajmy, żeby przed gotowaniem boby opłukać go pod wodą. Najlepiej zrobić to przy użyciu sitka. Wodę gotujemy z 2 łyżeczkami soli i szczyptą cukru. Cukier podkreśli słodkawy smak warzywa. Bób wrzucamy do wrzącej wody. Młody bób gotujemy od 3 do 6 minut.

Sprawdzone sposoby na ugotowanie bobu

Gdy gotujemy starszy bób, to wymaga to od 15 do 20 minut. Warto w międzyczasie wyłowić jedno warzywo i sprawdzić, czy jest już miękkie. Ważne, by nie rozgotować bobu, bo nie będzie on już tak smaczny. Warto podczas gotowania bobu obserwować proces i nie przegapić właściwego momentu na zakończenie gotowania.

Bób możemy jeść z dodatkiem soli albo użyć go w sałatkach. Dostarczy nam dużo energii, sprawi, że poczujemy się syci. Jest doskonałym antidotum na zmęczenie, warto cieszyć się jego smakiem. Pisaliśmy o pysznym sposobie na bób. Informowaliśmy też o cenach bobu.

bób
Canva/KPS

 

Źródło: pysznosci.pl