Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak najszybciej obrać pomidora ze skórki? Sposób cioci Iwony jest skuteczny i niezawodny
Renata Materlińska
Renata Materlińska 29.09.2022 22:46

Jak najszybciej obrać pomidora ze skórki? Sposób cioci Iwony jest skuteczny i niezawodny

pomidory
canva/alan64

Wiecie, jak najszybciej obrać pomidora ze skórki? Wypróbujcie sposób cioci Iwony, który jest skuteczny i niezawodny. Jego tajemnicą jest prosta czynność, a mianowicie delikatne nacięcie skórki. Obrane pomidory będą doskonałym dodatkiem do wielu potraw.

Pomidory są jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych warzyw w Polsce i na całym świecie. To zasługa ich smaku, konsystencji, soczystości i uniwersalności zastosowania. Można je jeść surowe, np. na kanapce czy w sałatce. Jednak doskonale nadają się też do zup, sosów i zapiekanek.

Zazwyczaj pomidory jada się ze skórką. Są jednak sytuacje, w których usunięcie skórki z pomidorów jest bardzo wskazane. Na przykład wtedy, gdy dodajecie je do zupy czy sosu i nie chcecie, by kawałki skórki pływały w potrawie. Nie jest to apetyczne, a co gorsza skórka może się przykleić do podniebienia. Jak więc usunąć skórkę z pomidora?

Sposób cioci Iwony na usunięcie skórki z pomidora

Ciocia Iwona podpowiada, że na początku pomidory należy umyć, a potem ostrym nożem delikatnie naciąć ich skórkę na krzyż. Tę czynność trzeba przeprowadzić na początku, gdy pomidory są twarde, a ich skórka dobrze naprężona. Teraz pomidory wystarczy włożyć do naczynia z gorącą wodą i pozostawić je na nie więcej niż 20 sekund.

Po tym czasie pomidory należy wyjąć z wrzątku i włożyć do bardzo zimnej wody. Dzięki temu szybko się schłodzą i nie zrobią się miękkie. Na koniec pozostaje tylko przy pomocy noża pociągnąć za odwarstwione końce skórki i usunąć całkowicie skórkę z każdego pomidora.

Obieranie pomidorów — kilka wskazówek

Skórkę najłatwiej jest usuwać z krągłych pomidorów o regularnym kształcie. Mają też one zwykle grubszą skórkę niż np. pomidory malinowe, więc jej usunięcie będzie łatwiejsze i bardziej uzasadnione.

Do jakich potraw warto obierać pomidory? Do dań duszonych, sosów do makaronu czy nieblendowanych zup. Można też do sałatek i innych dań jedzonych na zimno, zwłaszcza jeśli skórka pomidorów jest dość gruba i twarda.

W naszym serwisie znajdziesz przepis na prosty pomidorowy sos do makaronu, a także recepturę Okrasy na domowy keczup.

pomidory bez skórki
canva/liubomirt

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: