Smakosze.pl

canva/Lisa Fotios, Pexels

Jak parzyć kawę? Masa Polaków popełnia fatalny błąd

5 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Czy wiecie, jak parzyć kawę? Wydawać by się mogło, że wystarczy zalać zmielone ziarna wrzątkiem i poczekać. Choć wiele osób tak robi, jest to błąd. Gorący płyn sprawia, że związki odpowiadające za smak i aromat małej czarnej ulegają degradacji, czego efektem jest uzyskanie gorzkiego i niesmacznego napoju. Jak temu zaradzić? Podpowiadamy.

Parzenie kawy wcale nie jest tak prostą czynnością, jak niektórym się wydaje. W procesie ma znacznie nie tylko jakość zakupionego produktu, ale też temperatura wody czy czas przyrządzania. Na każdym etapie łatwo o przekreślającą szansę na dobry smak naparu pomyłkę. Jak jej uniknąć?

Jak parzyć kawę? Już nigdy nie będzie gorzka

W instrukcjach przyrządzania naparu dostępnych na opakowaniach wielu kaw, które możemy dostać w marketach, zazwyczaj podana jest informacja, by zalewać odpowiednią porcję gorącą wodą. Niestety część z nas korzysta z wrzątku.

Tymczasem już różnica kilku stopni Celsjusza sprawi, że smak kawy będzie bogatszy. Gorąca — lecz nie wrząca — woda, którą polewamy zmielone ziarna, sprawia, że „otwierają się” i uwalniają substancje aromatyczne.

Jeżeli więc obierzemy temperaturę z przedziału 88-94 stopnie Celsjusza, istnieje spora szansa, że poczujemy to, co w danej kawie jest zawarte. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że dla każdej kawy idealna temperatura zaparzania będzie inna, a przy budżetowych produktach dokładne jej zmierzenie może nie wpłynąć znacząco na poprawę smaku.

Jak parzyć kawę? Wybierz dobre ziarna, zmiel je i przepłucz wodą

Eksperci zalecają, by nie sięgać po kawę mieloną. Podczas rozdrabniania ziaren uwalniana jest znaczna część aromatycznych substancji. Jeżeli będziemy je przechowywać w tym stanie w szczelnym pojemniku, straty nie będą ogromne. Niemniej z czasem, dla doświadczonych kawoszy różnice mogą być dostrzegalne.

Warto też unikać zbyt długiego kontaktu kawy z wodą. Nawet tani french press czy lejek z papierowym filtrem, pomogą nam przygotować kawę o lepszych walorach, niż prezentuje klasyczna „plujka". Wszystko dlatego, że zdecydowanie korzystniejsze w przyrządzaniu naparu jest stopniowe wypłukiwanie smaku z ziaren niż długie „kąpanie” ich w wodzie.

Na naszej stronie znajdziesz pomysły na przyrządzenie smacznych kaw. Szczególnie polecamy domowe cold brew oraz smakowitą kawę z tonikiem . Na upały sprawdzą się doskonale.

Wiemy, jak parzyć kawę
canva/bhofack2

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Podobne artykuły

Przepisy

Obok mleka wlej do naleśników złocisty płyn. Wyjdą lepsze niż kiedykolwiek
Czytaj więcej >

Przepisy

Niebywałe, co Rozenek wrzuca do rosołu. Ten patent zachwalają szefowie kuchni
Czytaj więcej >

Przepisy

Zapomnij o mizerii z ogórków. Teraz kucharki robią ją z innego warzywa
Czytaj więcej >

Przepisy

Nadziej nim pstrągi i połóż na ruszcie. Nie jadłeś lepszego dania z grilla
Czytaj więcej >

Przepisy

Nie uwierzysz, co Wachowicz dodaje do rosołu. Istna wiosna na talerzu
Czytaj więcej >

Przepisy

Sałatka ziemniaczana Strzelczyka robi wrażenie. To prawdziwa bomba witaminowa
Czytaj więcej >
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]