Smakosze.pl
Jak parzyć kawę?

canva/Lisa Fotios, Pexels

Jak parzyć kawę? Masa Polaków popełnia fatalny błąd

5 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Czy wiecie, jak parzyć kawę? Wydawać by się mogło, że wystarczy zalać zmielone ziarna wrzątkiem i poczekać. Choć wiele osób tak robi, jest to błąd. Gorący płyn sprawia, że związki odpowiadające za smak i aromat małej czarnej ulegają degradacji, czego efektem jest uzyskanie gorzkiego i niesmacznego napoju. Jak temu zaradzić? Podpowiadamy.

Parzenie kawy wcale nie jest tak prostą czynnością, jak niektórym się wydaje. W procesie ma znacznie nie tylko jakość zakupionego produktu, ale też temperatura wody czy czas przyrządzania. Na każdym etapie łatwo o przekreślającą szansę na dobry smak naparu pomyłkę. Jak jej uniknąć?

Budyniowe naleśniki z serem

Budyniowe naleśniki z serem. Prosty i sprawdzony przepis dla każdego

CZYTAJ DALEJ

Jak parzyć kawę? Już nigdy nie będzie gorzka

W instrukcjach przyrządzania naparu dostępnych na opakowaniach wielu kaw, które możemy dostać w marketach, zazwyczaj podana jest informacja, by zalewać odpowiednią porcję gorącą wodą. Niestety część z nas korzysta z wrzątku.

Tymczasem już różnica kilku stopni Celsjusza sprawi, że smak kawy będzie bogatszy. Gorąca — lecz nie wrząca — woda, którą polewamy zmielone ziarna, sprawia, że „otwierają się” i uwalniają substancje aromatyczne.

Jeżeli więc obierzemy temperaturę z przedziału 88-94 stopnie Celsjusza, istnieje spora szansa, że poczujemy to, co w danej kawie jest zawarte. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że dla każdej kawy idealna temperatura zaparzania będzie inna, a przy budżetowych produktach dokładne jej zmierzenie może nie wpłynąć znacząco na poprawę smaku.

Jak parzyć kawę? Wybierz dobre ziarna, zmiel je i przepłucz wodą

Eksperci zalecają, by nie sięgać po kawę mieloną. Podczas rozdrabniania ziaren uwalniana jest znaczna część aromatycznych substancji. Jeżeli będziemy je przechowywać w tym stanie w szczelnym pojemniku, straty nie będą ogromne. Niemniej z czasem, dla doświadczonych kawoszy różnice mogą być dostrzegalne.

Warto też unikać zbyt długiego kontaktu kawy z wodą. Nawet tani french press czy lejek z papierowym filtrem, pomogą nam przygotować kawę o lepszych walorach, niż prezentuje klasyczna „plujka". Wszystko dlatego, że zdecydowanie korzystniejsze w przyrządzaniu naparu jest stopniowe wypłukiwanie smaku z ziaren niż długie „kąpanie” ich w wodzie.

Na naszej stronie znajdziesz pomysły na przyrządzenie smacznych kaw. Szczególnie polecamy domowe cold brew oraz smakowitą kawę z tonikiem. Na upały sprawdzą się doskonale.

Wiemy, jak parzyć kawę

canva/bhofack2

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Kultowa zupa owocowa

Przepisy

Kultowa zupa owocowa. Niezapomniany smak ze wspomnień i dzieciństwa

Czytaj więcej >
pierogi

Przepisy

Wyjątkowe pierogi bez gotowania z jajecznym farszem. Palce lizać

Czytaj więcej >
Niedrogie pulpety z kaszy gryczanej

Przepisy

Niedrogie pulpety z kaszy gryczanej. Nawet mięsożercy je pokochają

Czytaj więcej >
Jak wykorzystać czerstwy chleb?

Przepisy

Jak wykorzystać czerstwy chleb? Zrób z niego przepyszną zapiekankę

Czytaj więcej >
Kotlety mielone po śląsku są pyszne

Przepisy

Kotlety mielone po śląsku. Przepis na kultowe karminadle

Czytaj więcej >
Magda Mołek, ogórki małosolne

Przepisy

Magda Mołek zdradziła sekret swoich ogórków małosolnych. Gwiazda zwraca uwagę na 1 detal

Czytaj więcej >