Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Nalot i pęcherzyki na miodzie oznaczają tylko jedno. Prawda nie mieści się w głowie
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 25.11.2024 06:00

Nalot i pęcherzyki na miodzie oznaczają tylko jedno. Prawda nie mieści się w głowie

miód
Fot. Canva/D-ozen

Miód to niezwykle wartościowy smakołyk. Wielu z nas ma go w swojej kuchni i dodaje do herbaty podczas chłodów. Jednak, czy miód może się zepsuć? Tego dowiecie się z naszego artykułu. 

Miód, czyli zdrowy smakołyk

Miód to wyjątkowo lubiany produkt, który wielu z nas ma w swojej kuchni. Miód dobrej jakości nie jest tani, ale warto w niego zainwestować. Jedzenie tego słodkiego przysmaku doskonale wpływa na układ trawienny, oddechowy i wzmacnia organizm. Oprócz tego miód świetnie działa na serce, a nawet na zdrowie psychiczne.

Zwykle duży słoik wystarcza nam na długo. Ten zdrowy i pyszny produkt dodajemy do herbaty, mleka, czy ciast. Jak długo można przechowywać miód? Czy ten wyjątkowy produkt może się zepsuć? Okazuje się, że miód ma specjalne wymagania co do przechowywania. 

miód
Fot. Canva/NikiLitov
W 5 minut robię ciasto, które wygrywa wszystkie nagrody. Jest najlepsze na świecie

Jak przechowywać miód?

Miodu nie należy przechowywać w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Oznacza to, że nie powinien być trzymany na kuchennym blacie, czy stole. Nie może być trzymany koło kaloryfera, czy na parapecie. Jeśli miód trafi w takie miejsca, zepsuje się. Zepsuty miód będzie miał drożdżowy zapach. 

Dlatego, żeby nie dopuścić do zepsucia się miodu, należy trzymać go w szafce kuchennej. Bez źródła światła i ciepła miód przetrwa długi czas w dobrym stanie. Słoik miodu można też dodatkowo owinąć papierem. To zabezpieczy go przed światłem. Temperatura, w której jest trzymany ten produkt, nie powinna przekraczać 19 stopni Celsjusza

Nalot i pęcherzyki budzą niepokój

Nalot i pęcherzyki na miodzie oznaczają jedno. W miodzie doszło do rozwoju bakterii drożdżowych. Zwykle taki produkt ma ostry smak i jest sfermentowany. Takiego miodu nie należy spożywać. Zepsuty miód ma piwny zapach i jest kwaśny. Sfermentowany miód może wywołać zatrucie pokarmowe. Jednak jest sposób na to, by go uratować. 

Miód trzeba podgrzać do temperatury 80 stopni Celsjusza. W tej temperaturze drożdże zostaną zabite, jednak niestety miód straci też wszelkie wartości. Warto wiedzieć, że miód po otwarciu może być przechowywany do 36 miesięcy. Natomiast produkt z dodatkami takimi, jak malina, czy pigwa, jest zdatny do spożycia przez 24 miesiące. Pisaliśmy o tym, by nie przechowywać jedzenia na balkonie, bo to może być zgubne dla zdrowia. Polecaliśmy przepis na jarskie gołąbki na Wigilie.

herbata z miodem
Fot. Canva/ArxOnt