Smakosze.pl

canva/valentynsemenov

Gotujesz rosół pod przykryciem? Szefowie kuchni podpowiadają kiedy ją stosować. Warto ich posłuchać

24 Listopada 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Rosół powinien być gotowany na małym ogniu. Niektórzy uważają, że również pod przykryciem. Inni z kolei pokrywkę pozostawiają w kuchennej szafce. Kto ma rację? Kwestię rozstrzygają szefowie kuchni. Zdradzamy, jaki jest ich patent na idealną zupę. Pokrywka odgrywa w nim istotną rolę, lecz czasami jest zbędna.

Uwielbiany rosół każdy gotuje nieco inaczej. Jedni wierzą, że najlepiej wychodzi, gdy do jego przygotowania zawsze używa się jednego garnka. Inni są w tej kwestii mniej restrykcyjni, ale korzystają z pokrywki. Są też tacy, którzy jej stosowanie uznają za zbędne. Doświadczeni kucharze zalecają używać pokrywki z umiarem.

Jak poprawnie gotować rosół? Szefowie kuchni rozwiewają wątpliwości

Według kulinarnych autorytetów pokrywka przyda się podczas gotowania wywaru na mięsie i warzywach. Nie będzie jednak niezbędna przez cały czas. Z pewnością warto jej użyć w początkowym etapie gotowania, po to by przyspieszyć wrzenie wywaru. To z kolei pozwoli zaoszczędzić pieniądze i czas.

Gdy na powierzchni wywaru pojawią się szumowiny, oczywiście trzeba je usunąć. W tym momencie konieczne jest zdjęcie pokrywki i w dalszym etapie gotowania rosołu, można jej już nie używać. Szefowie kuchni uważają, że gotowanie rosołu pod przykryciem uniemożliwia bowiem ulatnianie się z niego zbędnych związków zapachowych. Rosół gotowany bez pokrywki będzie więc smaczniejszy, bardziej esencjonalny i pięknie pachnący.

By jednak w czasie gotowania nie wyparowało zbyt dużo wody, rosół najlepiej jest gotować przy uchylonej pokrywce. To ustrzeże nas przed chęcią uzupełnienia wygotowanego wywaru wodą. Co oczywiście nie jest wskazane, bo rosół traci wtedy esencjonalny smak.

Z obawy przed wykipieniem

Niektórzy rezygnują z użycia pokrywki w czasie gotowania rosołu, by zapobiec wykipieniu wywaru. Oczywiście może do tego dojść na początku gotowania rosołu. Dlatego, gdy na powierzchni wywaru pojawią się szumowiny, zupę trzeba bacznie obserwować i na bieżąco usuwać zebraną pianę.

Na dalszym etapie gotowania rosołu jego wykipienie jest niemożliwe, ponieważ wywar ten należy gotować wolno, na małym ogniu. Kto robi inaczej, popełnia wielki błąd.

Sprawdzone przepisy na pyszny rosół znajdziecie na naszej stronie. Spróbujcie koniecznie rozgrzewającej wersji z dodatkiem ostrej papryki. Być może skusi was również zupa z niecodziennym dodatkiem jabłka i imbiru .

Rosół powinien być gotowany wolno
canva/FoodieMedia

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Polacy masowo podają je na weselach. Janachowska ostrzega - „To niebezpieczne”
Czytaj więcej >

Porady

Dodała do wody i wstawiła do mikrofalówki. Po chwili sprzęt lśnił czystością
Czytaj więcej >

Porady

Jaką bułkę dodajesz do kotletów mielonych? Ta sprawdza się najlepiej
Czytaj więcej >

Porady

Czy płatki owsiane trzeba gotować? 1 składnik sprawia, że nie są tak zdrowe, jak sądzisz
Czytaj więcej >

Porady

Ogórki małosolne nie chcą kisnąć. Znamy najczęstszą przyczynę
Czytaj więcej >

Porady

Uczestniczka „Ślubu od pierwszego wejrzenia" schudła 17 kg. Obyło się bez drastycznej diety
Czytaj więcej >
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]