Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przechowywać miód? Mnóstwo osób zapomina o ważnym szczególe
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 02.11.2022 18:27

Jak przechowywać miód? Mnóstwo osób zapomina o ważnym szczególe

Jak przechowywać miód? Mnóstwo osób zapomina o ważnym szczególe
canva/hiphoto40

Przechowujesz miód w nasłonecznionym miejscu, w którym panuje wysoka temperatura? Popełniasz bardzo poważny błąd, przez który miód bardzo szybko się zepsuje. Odpowiednie przechowywanie i nabieranie złotego przysmaku wydłuży jego datę ważności nawet o kilka lat.

Miód jest doskonałym dodatkiem nie tylko do zimowej herbaty rozgrzewającej i kawy. Wykorzystamy go do pieczenia wyśmienitych ciast, marynowania mięs, sosów, a także do zimowych przetworów. Z miodu, cytryny, cebuli i imbiru zrobimy także domowy syrop na przeziębienie i grypę.

Miód musimy jednak przechowywać w odpowiednim pojemniku i w zacienionym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 20 stopni. Przechowywany w ten sposób przysmak będzie świeży i smaczny nawet przez kilka lat.

Musimy pamiętać również o odpowiednim sposobie nabierania miodu, nigdy nie metalową łyżką i nie łyżką, którą wcześniej obliżemy, ponieważ miód bardzo szybko zacznie się psuć. Miód do herbaty dodajemy, kiedy nieco przestygnie. Dodany do wrzątku traci wszystkie wartości odżywcze.

Dlaczego miód jest tak wartościowy? Ponieważ zawiera wiele witamin i minerałów, w tym potas, żelazo, kwas foliowy, witaminy z grupy B, witaminę C. Miód przyspiesza gojenie się ran i wrzodów żołądka. Wzmacnia i pomaga usuwać toksyny i wolne rodniki z organizmu.

Jak przechowywać miód, żeby był świeży przez kilka lat?

Miód przechowujemy w szklanych, zamkniętych słoikach w suchym, zacienionym miejscu, najlepiej w temperaturze od 8 do maksymalnie 20 stopni. Najlepsza będzie więc spiżarnia lub kuchenna, zamykana półka, która nie stoi bezpośrednio przy kuchence gazowej, piekarniku lub zmywarce. Urządzenia te podwyższają temperaturę.

Miód przechowywany w odpowiednich warunkach będzie świeży, smaczny i zdrowy nawet przez kilka lat. Miód płynny z czasem może się skrystalizować i przybrać formę stałą, to zupełnie naturalny proces.

Jak prawidłowo nabierać miód? Kluczowe są dwie zasady

Miód ze słoika nabieramy przy pomocy drewnianej łyżki lub nożyka. Metal zepsuje jego smak. Pamiętajmy również, że nie możemy zanurzyć łyżki w miodzie, na której znajdują lub znajdowały się inne substancje, również nasza ślina.

Enzymy ze śliny, a także bakterie, które się w niej znajdują, spowodują szybkie psucie się miodu, przez co pszczeli przysmak nie będzie nadawał się do ponownego użytku.

Miód wykorzystamy do herbaty zimowej, kawy, deserów i dań głównych. Tu poznasz przepis na soczyste żeberka w sosie z pomidorów i miodu. Miód doskonale nadaje się do zimowych przetworów. Papryka konserwowa z miodem smakuje wyśmienicie.

Miód
canva/KMNPhoto

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: 7mk