Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przechowywać świeży imbir? Koniecznie wybierz 1 miejsce

Jak przechowywać świeży imbir? Koniecznie wybierz 1 miejsce

Jak przechowywać imbir?
canva/Sabinoparente

Czy wiecie jak przechowywać imbir? Wiele z nas trzyma przyprawę na blacie kuchennym lub w szafce. Tymczasem aromatyczny korzeń powinien znaleźć się w zupełnie innych warunkach. Podpowiadamy, co zrobić, by długo cieszył nas swoim smakiem.

Imbir jest szczególnie cenny jesienią i zimą. Świeży korzeń zawiera bowiem związki, które wspierają odporność i pomagają w walce z przeziębieniem. Aby jednak mieć pewność, że skorzystamy z niego w pełni, warto zadbać o odpowiednie warunki przechowywania.

Wiemy, jak przechowywać imbir, by długo zachował świeżość

Najlepszym miejscem do przechowywania wcale nie są kuchenne szafki. Aromatyczny korzeń najdłużej świeżość zachowa, gdy włoży się go do lodówki. Należy go wcześniej włożyć do papierowej torebki lub zamknąć w woreczku strunowym, po uprzednim owinięciu w ręcznik papierowy, który zbierze ewentualny nadmiar wilgoci.

W takich warunkach ostra przyprawa zachowa świeżość i cenne właściwości nawet przez kilka tygodni. Mniej chłodne miejsca — zwłaszcza takie, w których jest dużo światła słonecznego — niestety sprzyjają utracie walorów.

Jeżeli wiemy, że nie damy rady sprawnie zużyć zakupionego kłącza, możemy je także zamrozić. Do tego celu idealne będą torebki ze struną, do których po prostu wkładamy obrany i starty na tarce imbir. Najlepiej jest uformować uzyskaną pulpę w paski placuszek, z którego później w prosty sposób można odrywać niewielkie porcje.

Jak wybrać dobry imbir?

Aby przyprawa miała dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i nadała smak potrawom, trzeba wybrać świeże kłącze. Rozpoznać je można po jasnożółtym zabarwieniu wewnątrz. Dobrze jest więc przełamać spory kawałek i sprawdzić jak imbir się prezentuje.

W żadnym wypadku nie kupujmy kawałków, które mają siną otoczkę bezpośrednio pod skórką. Świadczy to o starości produktu i wiąże się z niższą zawartością dobroczynnych związków chemicznych.

Warto też zwrócić uwagę czy na wybranym kłączu przypadkiem nie widać zalążków pleśni oraz spojrzeć, czy nie ma miejsc, gdzie jest ono przesuszone. Takie cechy też nie wskazują na wysoką jakość produktu. Dobrym pomysłem będzie unikanie kupowania przyprawy przechowywanej poza lodówką.

Na naszej stronie znajdziecie przepisy na przysmaki z dodatkiem imbiru. Szczególnie polecamy smakowitą szarlotkę z pikantnym dodatkiem. Być może też skusi was znakomity dobrze doprawiony krem z marchewki.

Wiemy, jak przechowywać imbir
canva/Elena_Danileiko

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: