Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przygotować puszyste i delikatne kluski śląskie? Mamy garść sprawdzonych porad
Adam Moskal
Adam Moskal 25.03.2022 01:00

Jak przygotować puszyste i delikatne kluski śląskie? Mamy garść sprawdzonych porad

Kluski śląskie
canva/sitriel, Getty Images

Kluski śląskie to zdecydowana klasyka tradycyjnej polskiej kuchni, która pasuje do wielu dań, głównie z dużą ilością sosu. Jeśli chcesz, żeby uzyskały idealną puszystość i delikatność, dodaj do ciasta łyżeczkę proszku do pieczenia. Niżej zdradzamy więcej porad, dzięki którym kluski śląskie zawsze wyjdą idealnie.

Choć z pozoru może się wydawać, że przyrządzenie klusek śląskich jest zadaniem skomplikowanym i wymagającym. W praktyce jednak nie trzeba znać żadnych tajników i każdy może je z powodzeniem wykonać samodzielnie.

W celu cieszenia się puszystymi i delikatnymi kluskami konieczne jest jednak zachowanie kilku ważnych, aczkolwiek prostych zasad. Z ich pomocą każda kluska zachwyci idealnością.

Do klusek śląskich dodaj proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia zwykle wykorzystywany jest przy okazji robienia puszystych ciast, jednak zastosowanie znajduje również przy gotowaniu klusek śląskich. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką chociaż jedną paczuszkę proszku.

Dzięki dodaniu jednej łyżeczki proszku do pieczenia do masy na kluski, te po ugotowaniu stają się puszyste i delikatne. W taki sposób każdy kęs dosłownie rozpływa się w ustach.

Wyrabianie ciasta

Podczas łączenia składników warto zastosować starą praktykę, wykorzystywaną już przez nasze babcie. Polega ona na podzieleniu ziemniaków w misce na 4 części i przełożeniu jednej na bok. W pustym miejscu umieszcza się resztę suchych składników, a następnie normalnie wyrabia ciasto. Metoda ta ułatwia wygodne odmierzenie produktów, bez potrzeby używania miarek czy wag kuchennych.

Jakie ziemniaki są najlepsze do klusek śląskich?

Odmian tego warzywa na rynku jest wiele, dlatego łatwo poczuć zagubienie przy wyborze w sklepie. Jedyne czego w takiej sytuacji potrzeba, to wiedzy który typ kulinarny sprawdza się w kluskach najlepiej. Na stoisku szukaj więc ziemniaków typu kulinarnego C. Zawiera on największą ilość skrobi ze wszystkich odmian, przez co gotowe kluski osiągną najlepszą fakturę, a także nie będą się rozpadać.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, dlaczego cebula w łupinie powinna znaleźć się w rosole. W tym tekście z kolei wyjaśniamy tajniki przygotowywania klasycznych klusek śląskich.

Kluski śląskie

Źródło zdjęcia: canva/Dar1930, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: akademiasmaku

Zapraszamy na nasz Instagram