Smakosze.pl
Liście kapusty

canva/Qwart, Getty Images

Jak sparzyć kapustę na gołąbki bez wody?

15 Września 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Zanim zacznie się zawijać gołąbki, pierwszym krokiem zawsze jest sparzenie liści kapusty. Zamiast wrzucania całej główki do wrzątku, można ją, chociażby przemrozić w zamrażalniku. Wystarczy zostawić ją tam na 24 godziny, a liście będą miękkie i plastyczne.

Parzenie kapusty na gołąbki to jeden z najbardziej żmudnych i irytujących procesów podczas przyrządzania tego dania. Dlatego ten etap warto sobie ułatwić sprytnymi trikami.

Jednym z tych sposobów jest całkowite zrezygnowanie z wrzątku i wsadzania do niego całej główki kapusty. Zamiast garnka można użyć zwykłego zamrażalnika - tak oprawiona kapusta będzie równie dobra do użytku przy gołąbkach.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Zamrażalnik zamiast wrzątku

Na pierwszy rzut oka metoda ta może wydawać się dziwna, jednak jest bardzo skuteczna. Nie ma przy niej bowiem żadnej dodatkowej pracy, poza włożeniem do zamrażalnika kapusty.

Po 24 godzinach w zimnie warzywo zmiękcza się, a liście same odchodzą od główki. Jeśli więc nie spieszy ci się, po prostu na chwilę zapomnij o kapuście, a gołąbki wyjdą pyszne, jak zawsze.

Mikrofalówka też zadziała

Przed włożeniem do niej warzywa, wytnij z niego głąb i obierz je z wierzchnich brzydkich liści. Mikrofalę należy nastawić na pełną moc. Ułóż w jej wnętrzu kapustę i ustaw licznik czasu na 10 minut. Jeśli po tym czasie liście nie będą miękkie, wstaw główkę na kolejne 5 minut.

Po wszystkim kapusta będzie miała takie same właściwości jak po ugotowaniu we wrzątku. Wystarczy więc zabrać się za faszerowanie i duszenie, a gołąbki będą gotowe.

Parowanie w piekarniku

Poza dwiema powyższymi metodami, istnieje również możliwość użycia piekarnika. Na początku opraw kapustę w taki sam sposób jak przed włożeniem do mikrofalówki.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy, dlaczego warto pić herbatę z czosnku i jabłka. W tym tekście  zdradzamy najlepszą recepturę na pysznego żółciaka siarkowego - grzyba, który dla wielu jest zwykłą hubą rosnącą na drzewie. 

Następnie zawiń ją w rękaw do pieczenia, zawiń oba końce i włóż go do pieca rozgrzanego do 20 stopni Celsjusza na 25 minut. Po wszystkim wystarczy wyjąć kapustę, pozwolić jej chwile ostygnąć i gotowe.

Gołąbki

Źródło: canva/HappyNati, Getty Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy 

Jak dobrze znasz potrawy z czasów PRL-u? Nie bądź zbyt pewny siebie, tylko geniusz zgadnie wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 10

Z czego najczęściej jadano kotlety w czasach PRL-u?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ser żółty

Porady

Jak przechowywać ser, żeby nie spleśniał?

Czytaj więcej >
Jak doprawić grzyby?

Porady

Jak doprawić leśne, smażone grzyby

Czytaj więcej >

Porady

Czy zupę ogórkową można mrozić?

Czytaj więcej >
flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >