Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak ugotować idealny rosół? Bardzo łatwo o karygodny błąd. Koniecznie zapamiętaj
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 05.11.2022 11:01

Jak ugotować idealny rosół? Bardzo łatwo o karygodny błąd. Koniecznie zapamiętaj

jak ugotować idealny rosół
Canva / arfo

Rosół jest niekwestionowanym królem polskich zup. Może być samodzielnym daniem lub bazą do innych zup lub sosów. Aby smak potrawy był zawsze bez zarzutu, należy wystrzegać się jednak kilku powszechnych niestety błędów podczas przygotowywania wywaru. Poniżej podpowiadamy, jak ugotować idealny rosół. Absolutnie kluczowe jest wolne gotowanie zupy. Tylko wtedy będzie pełna smaku. O czym jeszcze należy pamiętać? Podpowiadamy.

Gotowanie rosołu nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, jednak rządzi się pewnymi zasadami. Bez ich znajomości łatwo o potknięcie, a w efekcie o zepsute danie. Podpowiadamy, jakie są najgorsze błędy podczas gotowania rosołu i jak się ich ustrzec.

Jakie są najgorsze błędy podczas gotowania rosołu?

Aby dowiedzieć się, jak ugotować idealny rosół, należy najpierw ustalić, czego robić absolutnie nie należy. Zasady gotowania rosołu nie są skomplikowane a ich zapamiętanie szczególnie trudne. Zapoznaj się z listą rosołowych grzechów.

Rosół nie lubi pośpiechu. Gotowanie go zbyt krótko sprawi, że zupa nie zdąży uzyskać odpowiedniego smaku i aromatu. Jeśli chcesz poznać tajemnicę, jak ugotować idealny rosół, musisz uzbroić się w cierpliwość. Optymalny czas gotowania wywaru to 2,5-3 godziny.

Wybieranie nieodpowiednich składników lub składników kiepskiej jakości z pewnością odbije się negatywnie na smaku zupy. Ze zbyt chudego mięsa nie uzyskamy wystarczająco intensywnego wywaru, tak samo jak z mięsa bez kości. Z listy zakupów do gotowania rosołu z całą pewnością wieprzowinę należy także wykreślić wieprzowinę.

Kiedy masz już wybrane świeże, odpowiednio tłuste mięso z kością, pamiętaj, aby nie wrzucać go na wrzącą wodę. Przez takie działanie pory mięsa zamkną się, więżąc cały jego smak i soczystość w środku. Jest to jeden z najgorszych błędów podczas gotowania rosołu. Mięso na rosół powinno zawsze zalewać się zimną wodą.

Jak ugotować idealny rosół?

Aby wiedzieć, jak ugotować idealny rosół należy pamiętać o odpowiedniej kolejności dodawania poszczególnych składników. Nie możemy wrzucić wszystkiego do garnka w tym samym momencie. Na szczęście metoda działania jest prosta i łatwa do przyswojenia.

Gotowanie rosołu zaczynamy od mięsa. Dopiero po jego zagotowaniu garnka dodaje się obrane i umyte warzywa. Czemu wcześniejsze ich dodanie nazywane jest czasem najgorszym rosołowym błędem? Zbyt długo gotowane warzywa zwyczajnie rozpadną się w wywarze, psując jest barwę oraz konsystencję.

Kolejną zasadą, jak ugotować idealny rosół, jest dodanie przypraw w dobrym momencie. Przyprawy ziarniste (pieprz, ziele angielskie) oraz liść laurowy wrzucamy do garnka razem z warzywami. Dzięki temu będą miały odpowiednia dużo czasu, aby przeniknąć do zupy.

Jeśli do rosołu dodajesz zioła, takie jak majeranek lub lubczyk, pamiętaj, aby wsypać je dopiero pod koniec gotowania. Zioła gotowane przez 2 godziny stracą cały swój aromat. Warto wiedzieć też, że roztarcie ziół w dłoniach uwalnia z nich więcej smaku.

Na koniec pamiętaj o pięknej barwie rosołu. Apetyczny złocisty kolor uzyskasz dorzucając do wywaru opaloną nad kuchenką cebulę w łupinie. Po ugotowaniu zupy usuń jednak warzywo z garnka, gdyż jego obecność przyspiesza proces psucia się dania. Więcej szczegółów na temat uzyskania złocistego koloru wywaru znajdziesz w tym artykule. Rosół zyskuje niezwykły aromat dzięki jednemu niestandardowemu dodatkowi.

Canva / vinicef
Canva / vinicef

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: