Smakosze.pl
jadalne kasztany

Canva / Nadore

Wyborny przysmak już zagościł w polskich sklepach. 1 błąd i kulinarna klapa gotowa

1 Października 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Proch

Na jesieni w sklepach zaczynają pojawiać się jadalne kasztany. Nie można spożywać ich na surowo, wymagają więc gotowania, lub tak jak w naszym wypadku- pieczenia. Jak upiec kasztany? Sekret tkwi w uprzednim nacięciu ich skórki, najlepiej na krzyż.

W poniższym tekście odpowiemy nie tylko na pytanie jak upiec kasztany w warunkach domowych. Równie ważna jest wiedza jak wybierać je w sklepie, oraz czego absolutnie nie robić po upieczeniu. Zapraszamy do lektury.

rosół z kaczki

Gotujesz rosół na kurczaku i wołowinie? Ewa Wachowicz stawia na inne mięso

CZYTAJ DALEJ

Zanim dowiesz się jak upiec kasztany, sprawdź ja wybrać je w sklepie

Jadalne kasztany mają szerokie spektrum zastosowań. Nadadzą się zarówno do dań wytrawnych jak i do deserów. Po upieczeniu mają słodki, nieco orzechowy posmak. W poniższym tekście podpowiemy jak upiec kasztany.

Przypominamy, że kasztany, które czasem spadają nam pod nogi na ulicy nie nadają się do spożycia. Przed pieczeniem koniecznie musimy wybrać się do sklepu celem zakupu jadalnej odmiany. Jakie egzemplarze wybrać, a które lepiej odłożyć na bok?

Kasztany wybierane do pieczenia powinny być ciężkie i mieć ładną jednolita skórkę. Lekkie kasztany mogą być zbyt wysuszone a dziurki w skórce oznaczają obecność pasażera na gapę. Plamki oraz pleśń również dyskwalifikują dany produkt.

Jak upiec kasztany w domowym piekarniku?

Jak upiec kasztany w piekarniku? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Poza kasztanami potrzebujemy jedynie chwili przygotowań. Nie należy absolutnie ich pomijać.

Bardzo ważne jest nacięcie kasztanów przed wsadzeniem ich do piekarnika. Nacinamy je na wypukłej części na krzyż. Dzięki temu możliwe będzie wyjęcie kasztana z łupiny po upieczeniu. Jeśli zdarzy nam się wyjąć z piekarnika nienacięty wcześniej kasztan, absolutnie nie próbujmy go otwierać, gdyż taki kasztan może wybuchnąć.

Jak nastawić piekarnik aby upiec kasztany? Wystarczy nagrzać go do temperatury 200 stopni. Wysypane na blachę kasztany pieczemy przez 15 minut i podajemy gorące. Może zdarzyć się, że niektóre z upieczonych egzemplarzy okażą się zepsute- takie najlepiej po prostu wyrzucić. W piekarniku przyrządzisz pyszne ziemniaki jak z ogniska. Pieczony boczniak z tymiankiem to nie lada rarytas.

Canva / Jorgefontestad

Canva / Jorgefontestad

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Aleksandra ProchAutor

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo można przechowywać śledzie? Dodatki mają wielkie znaczenie, bądź ostrożny

Czytaj więcej >
Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Porady

Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Wystarczy 1 rzut oka i pozbędziesz się wątpliwości

Czytaj więcej >
krokiety

Porady

Mrozisz krokiety w panierce z bułki tartej? Wystrzegaj się prostego błędu

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabielać zupę, by śmietana się nie zwarzyła? Zawsze pamiętaj o 2 czynnościach. Gwarantują sukces

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabezpieczyć otwarty koncentrat pomidorowy przed pleśnieniem? Znamy 2 skuteczne sposoby

Czytaj więcej >
Jak przechowywać jabłka?

Porady

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >