Jak uprawiać w ogrodzie cebulę dymkę?
Nie da się ukryć, że cebula dymka jest wyjątkowym smakołykiem. Charakteryzuje się zielonymi długimi liśćmi, które znakomicie nadają się jako dodatek do rozmaitych dań. Warzywo z łatwością posadzisz we własnym ogrodzie.
Cebula dymka ma wiele zalet
Większość smakoszy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że cebula dymka jest zdrowym produktem spożywczym. Warzywo wspiera pracę układu krwionośnego, poprawia nastrój oraz może pomóc nam w uniknięciu choroby nowotworowej.
Cebula dymka jest pełna wartościowych składników odżywczych. Zalicza się do nich między innymi flawonoidy, fruktany, pektynę oraz błonnik. Oprócz nich znajdziemy w niej wiele witamin i minerałów. Lista robi wrażenie.
witamina C
witamina A
witaminy z grupy B
witamina E
witamina K
cynk
fosfor
fluor
krzem
magnez
mangan
miedź
potas
selen
siarka
sód
wapń
żelazo
Warto zauważyć, że cebula dymka jest uznawana za najstarsze warzywo świata. Znaleziono nawet malunki sprzed 7000 lat, które ją przedstawiają. Obecnie nie występuje ona dziko. Jej posadzenie nie powinno nikomu przysporzyć problemów.
(Canva / Juan Moyano)
Cebula dymka we własnym ogrodzie
Cykl cebuli dymki trwa dwa lata. W trakcie pierwszego roku z nasion wyrasta niewielka cebulka. Natomiast w kolejnym pielęgnuje się ją tak, by rozwinęła się, jak najlepiej. Gleba powinna mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny.
Najłatwiejszym sposobem na własną cebulę dymkę jest kupienie dostępnych w sklepach małych sadzonek i ich samodzielne posadzenie. Nie powinniśmy tego robić w ziemi, w której wcześniej rosły ziemniaki, buraki, seler i marchewki.
Cebula dymka może być posadzona w okolicy pomidorów, truskawek, pietruszki i ogórków. Najlepiej zrobić to na początku wiosny. Sadzonki należy umieszczać w ziemi w rzędach. Odległości między cebulami nimi powinny wynosić około 8 cm. Natomiast rzędy muszą zachować między sobą przestrzeń 40 cm.
Wierzchołki cebuli powinny delikatnie wystawać z ziemi. Zbiory przypadają na jesień. Jednak szczypiorek możemy zrywać już wcześniej. Warto wiedzieć, jak uprawiać we własnym ogrodzie truskawki. Godny uwagi jest także nawóz z pokrzywy.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Ekologia; Domek i Ogródek; Murator Dom