Smakosze.pl
Ogórki będą rosły fantastycznie

Pixabay /Alexei_other

Piorunująco skuteczny nawóz do ogórków z pokrzywy

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Ogórki często goszczą na naszych stołach w rozmaitych formach. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej smakują warzywa, które posadzimy samodzielnie. Ogórki wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nawóz z pokrzywy pozwoli nam na uprawę okazałych warzyw.

Przepyszne ogórki odgrywają ogromną rolę w naszej rodzimej kuchni. Wystarczy spojrzeć na ich kiszoną odsłonę lub specjały takie jak kultowa mizeria. Większość smakoszy kupuje ogórki w sklepie lub na straganie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by uprawiać je we własnym ogródku.

Czego potrzebują ogórki?

Smakowite ogórki wiele razy gościły na naszym portalu. Niedawno przedstawialiśmy przepis na wyśmienitą pastę kanapkową z ich dodatkiem. Tym razem przyjrzymy się bliżej samej uprawie uwielbianych ogórków.

Nie da się ukryć, że ogórki z własnej uprawy mogą napawać nas dumą i satysfakcją. Nie bez znaczenia jest również jakość własnych warzyw. Wszystko zależy od tego, jak zadbamy o nasze rośliny. Ogórki potrzebują specjalnych warunków.

Ogórki najlepiej rosną w ciepłych warunkach i rozproszonym świetne słonecznym. Potrzebują sporo wody, w związku z tym należy je solidnie podlewać. Oczywiście niezwykle istotne są także składniki odżywcze. Dzięki nim ogórki nie będą nazbyt miękkie.

Nawóz na bazie pokrzywy jest pełen wartościowych składników, które pozytywnie wpłyną na nasze ogórki. Niedawno wspominaliśmy o tym, co skrywają w sobie parzące rośliny. Dziś przygotujemy z nich pożywkę dla ogórków.

(Canva / Aleksandr Shulichenko)

Nawóz z pokrzywy wzmocni nasze ogórki

Pokrzywy na nawóz należy zebrać, zanim zakwitną. Umieszczamy je w wiadrze z tworzywa sztucznego. Powinny zajmować połowę jego objętości. Pokrzywy najlepiej pokroić na mniejsze części. Całość zalewamy gorącą wodą.

Woda powinna w pełni pokryć pokrzywy. Wiadro przykrywamy folią spożywczą i umieszczamy w ciepłym miejscu o dużym nasłonecznieniu. Po pewnym czasie nawóz zacznie fermentować. Wówczas na jego powierzchni pojawi się piana. Zapach może być bardzo nieprzyjemny. Jednak nasze ogórki są warte takiego poświęcenia.

Po 10 dniach nasz nawóz z pokrzywy jest już gotowy. Ogórki najlepiej nim podlewać maksymalnie raz na dwa tygodnie. Warto rozrobić miksturę z wodą w proporcji 1 do 1. Taka mieszanka starcza przeważnie na podlanie metra kwadratowego sadzonek.

Nawóz sprawi, że ogórki wyrosną szybciej i będą bardziej okazałe. Kiedy już przyjdzie czas na ich zebranie, warto zastanowić się, jak je wykorzystać. Dobrym pomysłem jest ich ukiszenie. Warto znać niezawodny sposób.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Smak Dnia; Murator Dom

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
kawa w upały

Porady

Czy można pić kawę w upalne dni?

Czytaj więcej >