Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak usunąć łuski z ryby bez bałaganu?
Adam Moskal
Adam Moskal 16.12.2021 01:00

Jak usunąć łuski z ryby bez bałaganu?

Czyszczenie ryby z łusek
canva/Elnur

Skrobanie ryby z łusek nie jest przyjemnym zajęciem, ponieważ robi się wtedy duży bałagan - łuski odskakują na boki i ciężko je pozbierać. Dlatego dzisiaj zdecydowaliśmy się pokazać metodę, dzięki której każde następnie skrobanie będzie czyste, proste i szybkie. Zamiast noża użyj do tego łyżki. Jej zaokrąglona powierzchnia przeciwdziała rozpryskom, a także szybko usuwa łuski.

W czasie Świąt Bożego Narodzenia spożywa się bardzo duże ilości ryb, więc kupując je w całości, nie można obejść się bez usuwania łusek. Inaczej pieczona lub smażona ze skórą ryba będzie niesmaczna, gdyż łuski skutecznie będą przeszkadzać w jedzeniu.

Tradycyjnie w tym celu używa się noża, którego ostra krawędź podnosi łuski i wyrywa je ze skóry. Sprężynujący materiał, z których są wykonane, odskakuje wtedy na duże odległości i zanieczyszcza nie tylko blaty czy dłonie, lecz również szafki, noże i inne przybory kuchenne.

Czyszczenie ryb z łusek za pomocą łyżki

Na początku należy wybrać wielkość łyżki. Najlepiej użyć zwykłej łyżki do zupy, jeśli jednak masz dużą, taką, którą nakłada się sałatki, również się sprawdzi. Większa powierzchnia sztućca pokryje naraz większą część ryby, przyspieszając czyszczenie.

Następnie trzeba dobrze umyć rybę pod bieżącą wodą i położyć ją osuszoną na desce do krojenia. Kolejnym krokiem jest przyłożenie boku łyżki do samego końca ryby od ogona. Szybkimi i zdecydowanymi ruchami przesuwa się ją w stronę głowy.

Delikatnie dociskając, podważa się łuski, które w żadnym wypadku nie odskakują. Zamiast tego gromadzą się w zgięciu, więc czasem trzeba je wyciągnąć palcem. Po oczyszczeniu jednej strony przewróć rybę na drugą i powtórz czynność.

Jakie ryby czyścić łyżką?

Niewielkie rozmiarowo gatunki, które mają malutkie łuski, nie nadają się do czyszczenia łyżką. Jej krawędź jest delikatnie grubsza od noża, przez co łuski nie są wyłapywane i sztuciec się po nich zwyczajnie ślizga.

Najlepszymi do łuskania łyżką są takie gatunki jak: brzana, karaś, kleń, leszcz, lin, miętus, okoń, pstrąg, karp królewski, karp dziki, sazan i amur. W ich przypadku wszystko przebiegnie w błyskawicznym tempie i dużej czystości.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się co zrobić z głową i ogonem karpia. Ten tekst wyjawia prosty przepis na aromatyczne śledzie w sosie pomidorowym.

Łuski ryby

Źródło zdjęcia: canva/jaranjen, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: beszamel.se.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Ryba