Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak usunąć tłuszcz z szafek kuchennych za pomocą octu?
Adam Moskal
Adam Moskal 25.01.2022 01:00

Jak usunąć tłuszcz z szafek kuchennych za pomocą octu?

Czyszczenie szafek kuchennych
canva/Prostock-Studio, Getty Images

Naturalnym jest, że powierzchnie w kuchni pokrywają się z czasem starym tłuszczem - skwierczący olej, chlapanie i osadzające się drobinki są nieuniknione podczas gotowania. Dobrym sposobem na wyczyszczenie kuchennych szafek jest potraktowanie ich roztworem sody oczyszczonej i wody. Poniżej zdradzamy dokładne tajniki receptury.

Szafki kuchenne nie są zwykle najczystszym miejscem w domu. Korzystamy z nich na co dzień, otwierając je, wyjmując i wkładając produkty, czy przygotowując na nich posiłki. Nic więc dziwnego, że po kilku dniach pojawia się na nich osad z tłuszczu.

Zaschnięty tłuszcz, gdy silnie przyczepi się do mebli, jest bardzo trudny do usunięcia. Zwykłe szorowanie zmoczoną gąbką nie zda się na wiele. Znamy genialną metodę, dzięki której każda szafka będzie lśnić w twojej kuchni.

Usuwanie tłuszczu za pomocą sody oczyszczonej

Soda oczyszczona ma silne właściwości czyszczące, które są często wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Doskonale sprawdza się do zmiękczania zaschniętego tłuszczu, który jest silnie zapieczony.

Przygotowanie mikstury jest banalnie proste. Wlej litr ciepłej wody prosto z kranu do miski, wsyp do niej 4 pełne łyżki sody oczyszczonej i mieszaj, aż proszek całkowicie się rozpuści. Następnie zamocz czystą ściereczkę lub gąbkę w roztworze i przetrzyj nią brud.

Jeśli tłuszcz nie schodzi od razu, zostaw zabrudzone punkty zamoczone wodą z sodą na 15 minut i dopiero wtedy wytrzyj je do sucha. Do wody możesz wlać także kilka kropel olejku eterycznego, który nada szafkom orzeźwiającego zapachu.

Ocet na największy brud

Niektóre części szafek mogą być trudno dostępne i sprzątanie ich regularnie nie jest łatwe - w takich miejscach tłuszcz tworzy duże nacieki, z którymi nie poradzi sobie nawet soda oczyszczona. Z pomocą przychodzi jednak ocet.

Ocet wymieszaj z olejkiem zapachowym, wlej go do butelki z atomizerem i delikatnie wstrząśnij. Spryskaj nim tłuszcz na meblach i odczekaj około 15 minut. Wilgotną szmatką wytrzyj rozpuszczony osad. Nie zapomnij o wysuszeniu mebli, aby nic się nie zniszczyło.

Jeśli twoje szafki są zbudowane z płyty MDF lub drewna, zrezygnuj z używania nierozcieńczonego octu - może wywołać na nich uszkodzenia. W takim przypadku tłuszcz traktuje się octem z wodą w proporcjach 1:2.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak szybko i łatwo wyczyścić okap kuchenny. Ten tekst zdradza, jak usunąć spalone resztki jedzenia z przypalonego garnka.

Czysta szafka kuchenna
Czysta szafka kuchenna

Źródło zdjęcia: canva/Straitel, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: porady.interia.pl; meble

Zapraszamy na nasz Instagram